Szkoła Podstawowa nr 22

ROK SZKOLNY 2024/2025

Innowacja pedagogiczna – "Mali odkrywcy – poznajemy świat poprzez eksperymenty i obserwację" 

Autorzy: Marta Chojnacka, Renata Starzęba

Adresatami innowacji są uczniowie klas 3a i 3b naszej szkoły. Ta innowacja ma na celu zachęcać i motywować uczniów do aktywnej obserwacji otaczającego środowiska, do aktywnego poznawania świata, zadawania pytań i dowiadywania się nowych, interesujących rzeczy. Realizacja tej innowacji zaspokoi te potrzeby uczniów oraz zachęci do myślenia, porównywania, opowiadania, uruchomi wyobraźnię. Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach zajęć obowiązkowych, jako element godziny lekcyjnej, raz na dwa tygodnie.

Woda

We wrześniu uczniowie z klas trzecich przeprowadzili eksperymenty z wodą. Wszyscy dowiedzieli się, że woda to skarb i poznali wiele właściwości wody. W czasie zajęć „Mali odkrywcy” szukałi odpowiedzi na pytania: dlaczego jedne przedmioty pływają po wodzie, a inne w niej toną?

Aby odpowiedzieć na te pytania przeprowadziliśmy szereg doświadczeń. Uczniowie wrzucali do wody drewniany klocek, klucz, korek, kamień, nadmuchany balon i sprawdzali, które przedmioty zatonęły, a które unosiły się na powierzchni wody i dlaczego. 

Okazało się, że balon napełniony powietrzem wypływa na powierzchnię wody, ponieważ działa na niego pewną siłą woda, a tą siłę nazywamy siłą wyporu.

Następnie dzieci wkładały do wody niezgnieciony i zgnieciony kapsel oraz kulkę i miseczkę z plasteliny. Obserwowaliśmy jak niezgnieciony kapsel i miseczka z plasteliny pływają, a zgnieciony kapsel i kulka z plasteliny toną w wodzie. 

„Mali odkrywcy” dowiedzieli się, że przedmioty wykonane z tego samego materiału pływają lub toną w zależności od tego, jaką mają powierzchnię. Dzieci były pod wrażeniem doświadczeń.

Zdjęcia Woda

Rośliny oleiste

Na kolejnych zajęciach „Mali odkrywcy” poszerzali swoją wiedzę na temat roślin oleistych, ich gatunków, wykorzystania oraz rodzajów i zastosowania oleju. W czasie wycieczki do Olejarni Zagłoba”, uczniowie samodzielnie tłoczyli olej rzepakowy. Poznali różne sposoby wykorzystania oleju, poznali jego właściwości zdrowotne. Oczywiście nie obyło się bez degustacji przeróżnych olejów. Najsmaczniejszy okazał się olej orzechowy.

Zdjęcia Olejarnia

Świat przyrody

„Młodzi odkrywcy” uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach na temat drogi od ziarenka do bochenka. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania: co to są rośliny zbożowe, jakie są ich rodzaje, jak człowiek wykorzystuje te rośliny? Uczniowie dowiedzieli się, że pieczywo stanowi podstawowy składnik codziennej diety człowieka. W Polsce spożycie pieczywa jest jednym z największych na świecie i stanowi ok. 60 kg. na jedną osobę. Następnie dzieci poznały przepis na wypiek chleba i sprawdziły go, sporządzając wspaniałe bochenki chleba. Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja wypieków.

Podczas wykonywania tych doświadczeń wszyscy nauczyliśmy się, że należy szanować chleb oraz że możemy go samodzielnie upiec w domu. 

Zdjęcia Chleb

Las

W listopadzie "Mali odkrywcy" skupili się na poznawaniu otaczającej nas przyrody. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Przyroda twoim przyjacielem.”

W ramach innowacji pedagogicznej "Młodzi odkrywcy " wyruszyli do lasu. Niezwykłą przygodę rozpoczęliśmy od podziału klasy na dwie grupy i rozegrania gry terenowej „Podchody”. Wędrując ścieżkami leśnymi widzieliśmy wspaniałe mrowiska, zaglądaliśmy do tajemniczych wykrotów. Rozwiązując zadania dzieci przyjrzały się warstwom lasu, zbierały i rozpoznawały liście różnych gatunków drzew, szukały darów lasu, grzybów oraz tropów zwierząt. Wycieczka zakończyła się wspaniałym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek oraz ćwiczeniami na placu zabaw.

Z wycieczki do lasu wszyscy wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń z obcowania z piękną przyrodą Polski. Teraz już wiemy, że należy dbać o lasy.

Zdjęcia Las

Magnesy

Na kolejnych zajęciach „Mali odkrywcy” badali właściwości magnesów. Wykonując szereg doświadczeń uczniowie dowiedzieli się, że siła z jaką magnes przyciąga metalowe przedmioty zależy od jego wielkości i kształtu. Siła magnetyczna działa także przez szkło i wodę oraz przenika przez grube warstwy materiału. „Mali odkrywcy” zbadali także, że namagnesowane przedmioty np. igła zachowują się jak magnes. Zajęcia bardzo zaciekawiły dzieci, ponieważ tematy o magnetyźmie podane były w sposób atrakcyjny dla najmłodszych i dotyczyły codzienności każdego z nas. 

Zdjęcia Magnesy

Powietrzna magia

„Młodzi odkrywcy” uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach na temat powietrza. Po przeprowadzeniu ciekawych eksperymentów wszyscy uczniowie już wiedzą, że w pustej butelce znajduje się powietrze. Butelka zanurzona prosto szyjką w dół nie wypełni się wodą, ponieważ znajduje się w niej powietrze. Butelka zanurzona pod pewnym kątem wypełnia się wodą. Powietrze zostaje wyparte przez wodę. Szklanka odwrócona do góry dnem nie wypełnia się wodą, ponieważ w szklance znajduje się powietrze. Otaczające nas powietrze ma swój ciężar. Powietrze możemy ściskać pn. w strzykawce. Zajęcia zachwyciły uczniów i z niecierpliwością czekają już na kolejne.

Zdjęcia Powietrze

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

Innowacja pedagogiczna – "Mali odkrywcy – poznajemy świat poprzez eksperymenty i obserwację

Autorzy: Marta Chojnacka, Renata Starzęba

Adresatami innowacji są uczniowie klas 2a i 2b naszej szkoły. Ta innowacja ma na celu zachęcać i motywować uczniów do aktywnej obserwacji otaczającego środowiska, do aktywnego poznawania świata, zadawania pytań i dowiadywania się nowych, interesujących rzeczy. Realizacja tej innowacji zaspokoi te potrzeby uczniów oraz zachęci do myślenia, porównywania, opowiadania, uruchomi wyobraźnię. Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach zajęć obowiązkowych, jako element godziny lekcyjnej, raz na dwa tygodnie.

Okulary VR

,,Młodzi odkrywcy” uczestniczyli w nietypowych zajęciach z edukacji przyrodniczej z wykorzystaniem okularów VR. Uczniowie poznawali naturalne środowisko zwierząt egzotycznych, porównywali ich wygląd i wielkości oraz zwyczaje. ,,Młodzi odkrywcy” przenieśli się w wirtualną podróż po safari i mogli zaobserwować wizualizacje niedostępnych na co dzień miejsc w trybie 360°. Dzięki okularom i specjalnej kostce oglądali trójwymiarowy model słonia, żyrafy, nosorożca i panterę oraz świat podwodny, który oddalali, przybliżali i obracali.  Przez część zajęć dzieci zapoznawały się z okularami i bawiły się nimi.    Przygotowane obrazy, filmy wyświetlane w okularach przekazywane były z laptopa nauczyciela. 

Zajęcia zachwyciły uczniów i z niecierpliwością czekają już na kolejne. Okulary VR to niesamowite narzędzie interaktywne, które chętnie będziemy wykorzystywać na innych zajęciach.

Zdjęcia

Eksperymentujemy z wodą

Czy pieprz potrafi pływać? A może potrafi uciekać? ,,Młodzi odkrywcy” poznawali sekrety napięcia powierzchniowego. Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebna była tylko woda, pieprz, płyn do mycia naczyń i mydło. Zmielony pieprz wsypany przez uczniów do wody utrzymywał się na jej powierzchni. Gdy włożyli do wody patyczek higieniczny, pieprz zaczął przylegać do patyczka, oblepiając go. Kiedy włożono do wody patyczek nasiąknięty płynem do zmywania naczyńpieprz uciekał od patyczka. Uczniowie dowiedzieli się, że na powierzchni wody istnieje napięcie powierzchniowe, a także doszli do wniosku o skuteczności płynów do mycia naczyń i mydła .

Zdjęcia

Przyroda

U ,, Młodych odkrywców „ coraz wyraźniej widać było wyniki eksperymentów przyrodniczych. Zasiana przez dzieci rzeżucha pięknie zazieleniła się , a posadzone cebule w doniczce stawały się coraz większe. Dzieci regularnie podlewały i obserwowały wzrost tych roślin. Wyniki eksperymentów przyrodniczych nie ujawniały się od razu, dlatego musieliśmy poczekać na nie kilka, kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt dni. Ćwiczyliśmy więc dodatkowo naszą cierpliwość i uczyliśmy się odpowiedzialności. 

Zdjęcia

Mikroskop

W ramach innowacji pedagogicznej "młodych odkrywców" odwiedziła pani Magdalena Szypowska - nauczycielka przyrody i biologii. Przeprowadziła ona ciekawe zajęcia, podczas których zapoznała dzieciaki z budową i sposobem posługiwania się prawdziwym mikroskopem. Młodzi odkrywcy” obserwowali za pomocą mikroskopu optycznego i cyfrowego płytki, na których umieszczone były: odnóża muchy, lakier do paznokci. Przygotowali także swój własny preparat jakim były pączki kwiatów, liście i płatki róży. W ogromnym przybliżeniu każdemu przypominały one coś innego, podziwiali barw y i kształty. Dzieci były zachwycone zajęciami. Bardzo zainteresowało je spoglądanie przez szkła powiększające mikroskopu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest to bardzo przydatny, pożyteczny i ciekawy przedmiot, dzięki któremu możemy dokładnie poznać budowę rzeczy bardzo malutkich.

Zdjęcia

Pszczoła musi być!

,,Młodzi odkrywcy” uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach z edukacji przyrodniczej na temat owadów. Przeprowadzili je ekolodzy z Fundacji Ekologicznej „Pszczoła musi być”. W czasie zajęć uczniowie poznali fakty i mity o owadach. Dowiedzieli się, jak owady widzą oraz słyszą. Nauczyli się jak dzieci mogą być EKO każdego dnia. Jak rozpoznać greenwashing - czyli wprowadzanie kupujących w błąd odnośnie do ekologicznych produktów lub działania firm. ,,Młodzi odkrywcy” dowiedzieli się także, jakie materiały są uznawane za ekologiczne? Oraz, że ekologiczne ubrania wykonane są z materiałów naturalnych, niezawierających domieszek z plastiku. Odbyła się także degustacja miodu. Na koniec zajęć były zabawy, quizy oraz zagadki ze świata owadów.

Zdjęcia

Kraina Dinozaurów

W ramach innowacji pedagogicznej "Młodzi odkrywcy " wyruszyli do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Niezwykłą przygodę rozpoczęliśmy od Jura Parku. Wędrując ścieżkami widzieliśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, wszystkie naturalnej wielkości. Dużo emocji budził model roślinożercy jurajskiego sejsmozaura- długości prawie 50 metrów. Największe wrażenie zrobiło Prehistoryczne Oceanarium. Dzięki nowoczesnej technologii dowiedzieliśmy się, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. O minionym świecie bardzo ciekawie opowiadała Pani przewodnik.  W Muzeum Jurajskim dzieci obejrzały różnego rodzaju skamieniałości. Były to kości dinozaurów, szczątki morskich gadów ,zęby rekinów, koralowce i głowonogi. Wielkie zainteresowanie wzbudziło także zwiedzanie Bałtowskiego Zwierzyńca. ,,Młodzi odkrywcy” odbyli przejażdżkę amerykańskim autobusem (school busem) pomiędzy zwierzętami współcześnie żyjącymi (m.in.: strusie, lamy, muflony, wielbłądy, dziki, konie, jelenie i wiele innych gatunków) rozmieszczonymi na wielohektarowym terenie – tzw. Safari. Co wspólnego mają dinozaury z wiedźmami? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w ,,Sabatówce” - wiosce czarownic. Z wycieczki do Krainy Dinozaurów wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń

Zdjęcia

Chemia jest ciekawa

,,Młodzi odkrywcy” uczestniczyli w nietypowych zajęciach z edukacji przyrodniczej. Wykonali szereg eksperymentów chemicznych gwałtownie przebiegających. Obserwując przebieg reakcji chemicznych, stwierdzili, że towarzyszą im różne efekty. Najważniejsze z nich wiążą się z powstawaniem nowych substancji, które zmieniają barwę, czy wydzielają duże ilości gazu. Przeprowadzając te doświadczenia uczniowie uzyskali „różową pastę do zębów” oraz ciuchcię, z której komina leciał gęsty, szary dym. Dzieci przekonały się także, że niektórym reakcjom chemicznym towarzyszą również takie efekty, jak emisja światła i ognia. Wykorzystaliśmy to zjawisko przy zabawie w samozapalające się ognisko. Podczas wykonywania tych doświadczeń wszyscy nauczyliśmy się, że należ zachowywać się bardzo ostrożnie i bezpiecznie.

Zdjęcia

EkoEksperymentarium

,,Młodzi odkrywcy” uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach - EkoEksperymentarium. Zajęcia odbyły się w formie wystawy odzwierciedlającej codzienne czynności jakie każda rodzina wykonuje w swoim domu. Ich celem było nauczyć i rozwijać dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazywał i uczyły w praktyce, jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę oraz prąd w domu. Warsztaty bardzo zaciekawiły dzieci, ponieważ tematy o ochronie środowiska podane były w sposób atrakcyjny dla najmłodszych i dotyczyły codzienności każdego z nas. Zaszczepiły uczniom świadomość wprowadzania drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy. 

Zdjęcia

Jak nadmuchać balon bez użycia ust i pompki? 

Podczas  zajęć ,,Młodzi odkrywcy” dowiedzieli się jak można nadmuchać balon wykorzystując w tym celu ocet i sodę. Do butelki dzieciaki wlały 1 szklankę octu. Powoli założyły  balon na szyjkę butelki( w środku, którego było 5 łyżeczek sody kuchennej). Następnie zawartość sody z balonu wsypały do butelki z octem i obserwowaliśmy co się zdarzy. Po wymieszaniu składników nastąpiła reakcja chemiczna, w wyniku której wydzielił się gaz (dwutlenek węgla), który wypełnił nasz balon. ,,Młodzi odkrywcy” zauważyli, że jeśli zwiększymy proporcje, wytworzy się więcej gazu , czego rezultatem będzie bardziej nadmuchany balonik. Dzieci były pod wrażeniem doświadczenia. 

Zdjęcia

Powietrze

We wrześniu nasze eksperymentowanie rozpoczęliśmy od zabawy z powietrzem. W tym czasie ,,Mali odkrywcy” poszukiwali odpowiedzi na pytania: Co to jest wiatr i skąd się on bierze? Czy można go zobaczyć, poczuć, dotknąć? i co to jest energetyka wiatrowa? Dzieci poznały wady, zalety i rodzaje wiatru. Następnie ustalili, że wiatr to ruch powietrza, które przechodzi z miejsc, gdzie jest ciepło do miejsc, gdzie jest zimno. Uczniowie dowiedzieli się także, że wiatr wykorzystywany jest do poruszania statków lub napędzania wiatraków, produkujących energię elektryczną. Stwarza jednak też zagrożenia w postaci huraganów i trąb powietrznych, które sieją często wielkie zniszczenia. Najmłodsi dowiedzieli się czym jest niebezpieczne zjawisko nazywane smogiem. Uczniowie poprzez wykonywane doświadczenia dowiedzieli się, od czego zależy siła wiatru, jak ją zmierzyć i co służy do pomiaru jego mocy i kierunku.

Zdjęcia

Świat przyrody

W październiku "Mali odkrywcy" skupili się na poznawaniu otaczającej nas przyrody. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Przyroda twoim przyjacielem.”

Na początek wszyscy razem wykonaliśmy zielniki z przyniesionych okazów liści różnych drzew. Okazało się, że trudno rozróżnić jest poszczególne liście, czy gatunki drzew, ale po wnikliwej obserwacji i wklejeniu liści do przygotowanych wcześniej zielników, udało się wszystko wyśmienicie. Zdobytą wiedzę sprawdziliśmy w praktyce, rozpoznając różne gatunki drzew liściastych i iglastych w czasie wycieczki w Góry Świętokrzyskie. 

Następnie poznaliśmy, jak rozwija się roślina fasoli oraz czego potrzebuje każda roślina, aby dobrze rosnąć. W tym celu założyliśmy hodowlę fasoli, o którą dbała cała klasa. Każdy w przezroczystym słoiczku zasadził ziarno fasoli, dzięki temu można było podziwiać, jak rozwijają się korzenie i łodyga. Rośliny podlewaliśmy codziennie i fasola zaczęła rosnąć! Bardzo szybko rosła… Uczniowie bacznie oglądali, jak kiełkuje nasiono, jak roślina wypuszcza korzeń, pierwsze liście, a później…” rośnie, jak na drożdżach”. Podsumowując opisaliśmy podstawowe części rośliny. Rozmawialiśmy także, jaką funkcję pełni w roślinie korzeń. Okazało się, że każda roślina do życia potrzebuje wody, gleby, odpowiednej temperatury, powietrza oraz światła.

Zdjęcia

Nasiona

W listopadzie w ramach innowacji pedagogicznej - "Mali odkrywcy – poznajemy świat poprzez eksperymenty i obserwację", przeprowadziliśmy doświadczenia obrazujące tempo i sposób spadania różnych nasion i owoców drzew. Dzieci ustaliły odpowiedzi na pytanie: Dlaczego liść klonu - skrzydlak i kasztan spadają z różną prędkością? Wykonanie doświadczeń pomogło zrozumieć, iż ciężar owocu oraz jego powierzchnia mają wpływ na tą prędkość oraz na odległość oddalenia nasion od drzewa macierzystego. W czasie zajęć rozpoznawaliśmy nazwy drzew po wyglądzie ich owoców. Wytłumaczyliśmy pojęcie „babie lato”. Na koniec, aby odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego nie ze wszystkich nasion wyrosną drzewa? zastosowaliśmy metodę „burzę mózgów”. Pomysłów było bardzo dużo, a niektóre bardzo śmieszne.

Zdjęcia

 Woda

 W grudniu uczniowie z klas drugich przeprowadzili eksperymenty z wodą. Wszyscy dowiedzieli się, że woda to skarb i poznali wiele właściwości wody. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Dlaczego butelka z zamarzniętą wodą pęknie? Czy woda może być gazem? Czy lód paruje? Co dzieje się z unoszącą się do góry parą wodną? Staraliśmy się także zapamiętać wzór chemiczny wody.

Sprawdziliśmy, jakie substancje rozpuszczają się w wodzie i co się stanie, jeżeli powstałe mieszaniny zostawimy na kilka dni na parapecie. Największą atrakcją stał się eksperyment, w którym sprawdzaliśmy właściwości roztworu nasyconego i nienasyconego. Pojemnik z rozpuszczoną w wodzie dużą ilością soli, po kilku dniach stania przy kaloryferze, stał się wspaniałą „kopalnią soli”, z olbrzymimi kalafiorami solnymi. 

Zapragnęliśmy na własne oczy zobaczyć kopalnię soli, więc pojechaliśmy na wycieczkę do kopalni soli do Bochni. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk wszyscy poznali średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. 

Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było interesującą lekcją historii i przyrody. Dzięki tej wycieczce ,,Młodzi odkrywcy” docenili ciężką i bardzo niebezpieczną pracę górników, zdobyli wiele nowych wiadomości o najstarszej kopalni soli w Polsce i o tym, że niedoceniona dzisiaj sól, kiedyś nazywana była białym złotem. Była to fantastyczna przygoda, ale również okazja do poprawy stanu zdrowia dzieci. 

Zdjęcia

Śnieg

Zima to świetna pora roku na przeprowadzenie doświadczeń związanych ze śniegiem, lodem i zamarzaniem. W związku z tym w styczniu uczniowie klas drugich badali właściwości śniegu i lodu. Wykonywali eksperymenty, których celem było sprawdzenie: Czy śnieg jest czysty? Jak zachowuje się śnieg pod wpływem ciepła? Co się dzieje z wodą podczas zamarzania? Co się stanie z lodem w ciepłej wodzie? Dlaczego lód jest śliski? Jak zachowuje się lód posypany solą?

Dzięki tym zabawom dydaktycznym dzieci wyciągnęły wnioski z przeprowadzonych doświadczeń: Śnieg topi się w dodatniej temperaturze. Po stopnieniu śniegu w pojemniku została brudna woda i było jej mniej niż śniegu. Lód nie ma zapachu, jest przeźroczysty, śliski, twardy, mokry i pływa w wodzie. W naczyniu z ciepłą wodą lód rozpuszcza się szybciej. Sól rozpuszcza lód. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość.

Zajęcia okazały się ciekawym doświadczeniem i miłą zabawą.

Zdjęcia


Innowacja pedagogiczna "UTRWALANIE STRUKTUR GRAMATYCZNYCH
 Z WYKORZYSTANIEM KLOCKÓW LEGO"

Autorzy: Joanna Kruk

Rodzaj innowacji: metodyczna innowacja pedagogiczna
Adresaci innowacji: uczniowie klas 4a i 4b
Czas realizacji: rok szkolny 2023/24

Cele szczegółowe innowacji:

Uczeń:

  • poprawnie stosuje realizowane na zajęciach struktury gramatyczne niezależnie od odstępów czasowych;
  • w sposób mimowolny utrwala materiał gramatyczny w toku przyjemnej aktywności/gry zespołowej;
  • współdziała w zespole, co jest znaczące dla uczniów na początku II.etapu edukacyjnego;
  • zna  i stosuję zasadę „fair play”;
  • odczuwa radość i satysfakcję z odnoszonych sukcesów językowych;
  • widząc pozytywne efekty swojej pracy jest zmotywowany do nauki języka angielskiego.

W ramach zajęć utrwalających uczniowie pracują w grupach i uczestniczą w grze drużynowej. Otrzymują zestawy klocków Lego z poprzyklejanymi zwrotami i konstrukcjami, które aktualnie są realizowane podczas zajęć. Zadaniem zespołu jest układanie poprawnych gramatycznie zdań twierdzących, przeczących lub pytających z użyciem wskazanej przez nauczyciela konstrukcji. Dodatkowo zespoły zdobywają punkty za poprawne ułożenie zdań
a po ich podsumowaniu, zwycięska drużyna otrzymuje bon, który może wymienić na brak pracy domowej dla wszystkich członków zespołu. Wprowadzony element rywalizacji znacząco przyczynia się do aktywizacji uczniów. W ten sposób uczniowie nieświadomie i trwale przyswajają użycie i zastosowanie nowych struktur gramatycznych i odnoszą językowe sukcesy edukacyjne.

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA:

Uczniowie:

  • znają i stosują realizowane podczas zajęć struktury gramatyczne niezależnie od przedziału czasowego;
  • aktywnie i z przyjemnością uczestniczą w zajęciach
  • znają i stosują zasadę „fair play”
  • potrafią współdziałać w grupie
  • są zmotywowani do pracy na zajęciach
  • odczuwają satysfakcję z odnoszonych sukcesów

Innowacja pedagogiczna „Z matematyką na co dzień”

Autorzy: Izabela Kapciak

Rodzaj innowacji:  dydaktyczna
Adresaci innowacji: uczniowie klasy 5b
Czas realizacji: II semestr - rok szkolny 2023/24

Głównym celem innowacji jest pokazanie związku matematyki z życiem codziennym i dostrzeganie zależności matematycznych w otaczającym świecie.

Cele szczegółowe innowacji:

  1. Utrwalenie poznanych pojęć i umiejętności matematycznych.
  2. Kształtowanie wyobraźni i intuicji matematycznej.
  3. Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, przetwarzania i selekcjonowania informacji.
  4. Nabywanie umiejętności opisywania otaczającej rzeczywistości w języku matematyki.
  5. Rozwijanie sprawności rachunkowej, umiejętności szacowania i zaokrąglania wyników.
  6. Pobudzenie kreatywności i aktywności uczniów.
  7. Przygotowanie uczniów do samodzielnego rozwiązywania problemów.

PRZEWIDYWANE EFEKTY:

  1. Wzrost kreatywności uczniów, a także umiejętności logicznego myślenia i wnioskowania.
  2. Umiejętność dostrzegania przydatności wiedzy matematycznej w życiu codziennym.
  3. Umiejętności opisywania danej sytuacji praktycznej za pomocą odpowiedniego działania matematycznego.
  4. Umiejętność weryfikowania otrzymanych wyników.
  5. Umiejętność współpracy w grupie.
  6. Dzielenie się swoją wiedzą z rówieśnikami.
  7. Korzystanie z różnych źródeł informacji.

Innowacja pedagogiczna “Integracja klasowa poprzez kreatywne wyzwania grupowe”

Autorzy: Beata Ciaś -Smutek

Rodzaj innowacji:  wychowawcza
Adresaci innowacji: uczniowie klasy 5 b
Czas realizacji: rok szkolny 2023/24

Cele szczegółowe innowacji:

  1. Pokonywanie bariery lęku i obaw przy rozwiązywaniu problemów, zabieraniu głosu na forum klasy, kreatywnym wykonywaniu zadań, wyzwań szkolnych, konkursowych, projektowych.
  2. Doskonalenie umiejętności współpracy w grupie i w zespole.
  3. Podnoszenie swoich kluczowych kompetencji: porozumiewanie się w języku ojczystym, porozumiewanie się w języku obcym-angielskim, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresja kulturalna.

PRZEWIDYWANE EFEKTY

Przewiduje się podniesienie dobrostanu uczniów i uczennic w zespole klasowym w zakresie atmosfery na lekcjach, zwiększenie zaangażowania w życiu klasy,  większą odpowiedzialność za dobre relacje w klasie, zdobycie wiedzy na temat strategii rozwiązywania problemów, nabycie umiejętności ich rozwiązywania, zdobycie przez uczniów większej pewności siebie i śmiałości, utrwalanie sprawności językowych w zakresie mówienia  po angielsku.

Efekty dla uczniów:

  • Poprawa umiejętności pracy w grupie
  • Umocnienie wiary we własną kreatywność
  • Pokonanie bariery lęku przez rozwiązywaniem problemów
  • Zmotywowanie uczniów do podnoszenia swoich sprawności językowych

     ​​​​​​Efekty dla szkoły:

  • Poprawa dobrostanu uczniów klasy
  • Lepsza atmosfera na lekcjach prowadzonych w klasie
  • Większe zaangażowanie uczniów w kreowanie szkolnej rzeczywistości wokół nich

Innowacja pedagogiczna "Z rodziną za pan brat"

Autor: Magdalena Szypowska

Rodzaj innowacji:  dydaktyczno-wychowawcza
Czas realizacji: Pierwszy semestr w roku szkolnym 2023/2024
Adresaci innowacji: Uczniowie klasy 7a

Cele szczegółowe innowacji:

  1. Kreowanie więzi między uczniami a rodzicami.
  2. Wzmacnianie więzi międzypokoleniowych i korzystanie z bogactwa doświadczeń rodziców i dziadków.
  3. Wspieranie zdrowego stylu życia i nawyków żywieniowych.
  4. .Rozwijanie kreatywności i umiejętności artystycznych.
  5. Poszerzanie wiedzy uczniów o różnych zawodach i ścieżkach kariery.

Innowacja pozwoli na aktywne zaangażowanie rodziców w życie klasy 7 oraz stworzy ciekawe i wszechstronne doświadczenia edukacyjne dla uczniów. Będzie to także okazja do budowania więzi międzypokoleniowych i korzystania z wiedzy i doświadczenia rodziców i dziadków w procesie edukacyjnym.

Innowacja pedagogiczna "Lubię programować" (kontynuacja)

Autorzy: Balbina Piechocińska, Grażyna Śliwa

Adresaci innowacji: Klasa 2a i 3b
Czas realizacji: rok szkolny 2022/23; 2023/24; 2024/25

Opis zasad innowacji

1. Zakres innowacji:

Innowacja obejmie dzieci z klasy 2a i 3b. Materiał będzie realizowany przez autorki programu jako cykl ćwiczeń prowadzonych systematycznie na wybranych zajęciach edukacyjnych przez cały rok szkolny 2022/23, 2023/2024, 2024/2025. Ćwiczenia będą dotyczyły wybranych zajęć edukacyjnych w ramach podstawy programowej, poszerzając ją o treści zawarte w innowacji.

2. Motywacja wprowadzenia innowacji i oczekiwania z nią związane:

Umiejętność programowania jest w naszych czasach szczególnie ważna. Coraz większą rolę odgrywają bowiem środki przekazu opierające się na programowaniu. W ciągu naszej wieloletniej pracy pedagogicznej zauważyłyśmy nieustanną konieczność stosowania nowych metod i technik nauczania, które dają możliwość wspomagania tradycyjnego nauczania, jak również uczenia inaczej, w sposób  bardziej bliski światu współczesnych dzieci. Realizując innowację „Lubię Programować” chciałybyśmy połączyć nasze wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w młodszym wieku szkolnym
z pasją dotyczącą programowania i wykorzystania multimediów w edukacji.

Korzyści dla ucznia:

Dzięki udziałowi w innowacji „Lubię Programować” uczniowie przekonają się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia. Programując z wykorzystaniem Ozobotów, klocków Korbo oraz Robotów Dash (robotów dla dzieci), są w stanie od razu zaobserwować efekty swojej pracy, co stwarza im przyjaźniejsze warunki do przyswajania wiedzy na zajęciach z nauki programowania.

Praca z Ozobotami, Robotami Dash, klockami Korbo i matą edukacyjną przyzwyczaja dzieci do projektowego podejścia do pracy: otrzymują konkretny problem do rozwiązania za pomocą dostępnych narzędzi, tj. robota i zestawu zaprogramowanych komend. Ich zadanie polega na merytorycznym przygotowaniu się do rozwiązania problemu, obmyślenie ścieżki postępowania, wdrożenie, a na końcu obserwowanie postępów i wprowadzanie działań naprawczych. Takie podejście leży u podstaw współczesnego biznesu, więc dziecko zostaje w przyjazny sposób oswojone ze stylem pracy, który towarzyszyć mu będzie w przyszłym życiu zawodowym.

Korzyści dla nauczyciela:

Ozoboty, klocki Korbo, Roboty Dash i mata edukacyjna są łatwymi w zastosowaniu rozwiązaniami, ponieważ ich użycie nie wymaga skomplikowanego sprzętu. W ciągu 45 lub 90 minutowych zajęć uczniowie zdobywają podstawy teoretyczne z zakresu programowania oraz rozwiązują konkretny problem dedykowany na dane zajęcia. Dzięki Ozobotom, klockom Korbo, Robotom Dash i macie edukacyjnej zajęcia stają się bardziej angażujące i ciekawsze, nauczyciel jest w stanie zainteresować uczniów tematem i zachęcić do efektywniejszej pracy.

Korzyści dla szkoły:

Idea pracy z Ozobotami, klockami Korbo, Robotami Dash i matą edukacyjną jest zgodna z ideą nowoczesnej edukacji STEM, czyli edukacji interdyscyplinarnej skupiającej na tzw. naukach przyszłości: przyrodzie (Science), technologii (Technology), inżynierii (Engineering) i matematyce (Mathematics). Programując z wykorzystaniem Ozobotów, klocków Korbo, Robotów Dash i maty edukacyjnej uczniowie są oswajani z nowoczesną edukacją i w praktyczny sposób doświadczają powiązania pomiędzy teorią a praktyką: używając kodu programują urządzenie, które działa w rzeczywistości. Eduroboty i klocki  realizują zatem niezwykle istotną funkcję w początkowych, jak i późniejszych etapach edukacji dzieci i młodzieży.

Innowacja pedagogiczna „Mali odkrywcy – poznajemy świat poprzez eksperymenty i obserwację” (kontynuacja)

Autorzy: Marta Chojnacka i Renata Starzęba

Rodzaj innowacji:  metodyczna
Czas realizacji:  wrzesień 2022 -  czerwiec 2025

Adresaci innowacji: edukacja wczesnoszkolna klasa 1a i 1b


ROK SZKOLNY 2022/2023

INNOWACJA PEDAGOGICZNA – "Mali odkrywcy – poznajemy świat poprzez eksperymenty i obserwację"
Autorzy: Marta Chojnacka, Renata Starzęba

Naturalną cechą dziecka jest ciekawość, a także potrzeba zadawania pytań, chęć poznawania otaczającego świata i dowiadywania się nowych, interesujących rzeczy. Realizacja tej innowacji zaspokoi te potrzeby uczniów oraz zachęci do myślenia, porównywania, opowiadania, uruchomi wyobraźnię...
Otaczające dzieci przedmioty i substancje, z którymi mają do czynienia, na co dzień, kryją wiele tajemnic, które można i warto odkrywać. Wychowankowie poznają ciekawe informacje, atrakcyjne miejsca, poprzez doświadczenia, obserwacje, filmy, fotografie czy obrazy. Poznają nowe pojęcia oraz rozwiną wszystkie procesy poznawcze. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania i uogólniania, przyczynią się do rozszerzenia horyzontów myślowych ucznia.
I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki, a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie zachęcą i staną się inspiracją do zdobywania wiedzy na kolejnych szczeblach edukacji.

„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”
Konfucjusz

Powietrze

We wrześniu nasze eksperymentowanie rozpoczęliśmy od zabawy z powietrzem. W tym czasie uczniowie z klasy 1a i 1b sprawdzali: czy powietrze ma kolor? czy można je zobaczyć? czy ma kształt, czy jest lekkie, czy ciężkie? czy można je ogrzać? czy można je usłyszeć? W wyniku eksperymentów okazało się, że powietrze przyjmuje kształt pomieszczenia i naczynia, w którym się znajduje, jest jednak bezbarwne więc go nie widzimy, jednak możemy go dostrzec w parze wodnej lub w bąbelkach powstających podczas dmuchania przez słomkę do kubeczka. Okazało się, że powietrze jest lekkie, ponieważ butelka wypełniona powietrzem unosiła się na powierzchni wody. Zastanawialiśmy się także czy powietrze może być ciepłe i zimne. Następnie za pomocą papierowego wachlarza ustaliliśmy, że powietrze się porusza, a wiatr to ruch powietrza. Dzieci dowiedziały się także, że wiatr wykorzystywany jest do rozsiewania nasion, poruszania statków lub napędzania wiatraków, produkujących energię elektryczną. Stwarza jednak też zagrożenia w postaci huraganów i trąb powietrznych, które sieją często wielkie zniszczenia. 
 Wspólnie sprawdzaliśmy także skład powietrza oraz ilość tlenu w nim zawartą, za pomocą eksperymentu ze świeczką spalaną na talerzu z wodą, przykrytą szklanką. Zwróciliśmy uwagę, że proces spalania powoduje zanieczyszczenie powietrza różnymi substancjami uwalnianymi ze spalanych rzeczy (dym z gasnącej świeczki). Omówiliśmy konieczność i sposoby dbania o czyste powietrze. Największym powodzeniem cieszył się jednak eksperyment sprawdzający, czy powietrzę się porusza. Rozpyliliśmy perfumy na jednym końcu sali i czekaliśmy, kiedy ich zapach poczujemy na drugim końcu.    
Zdjęcia

Świat przyrody

W październiku "Mali odkrywcy" zajęli się polskimi sezonowymi warzywami, które o tej porze roku są wyjątkowo zdrowe i wyglądają wspaniale. Szczególnie zainteresowała nas dynia ze względu na swe wartości zdrowotne, smakowe i intensywny, przepiękny kolor. Zainspirowała nas do tego przedsięwzięcia akcja - „Fest Październik”, która miała miejsce w całej naszej szkole.
Na początek wszyscy razem wykonaliśmy dekoracje z przyniesionych okazów dyni, w naszych salach lekcyjnych. Okazało się, że jest bardzo dużo, przeróżnych rodzajów tego warzywa. Wykonaliśmy także papierowe dynie do ozdoby sali oraz dekoracje z pomarańczowych balonów.
Następnie rozkroiliśmy kilka warzyw i obserwowaliśmy ich wnętrze. Dzieci dowiedziały się o właściwościach odżywczych dyni i jej nasion.
Uczniowie oglądali i degustowali nasiona dyni, oraz olej wytłoczony z dyni. Na stołówce odbyła się degustacja pysznej zupy dyniowej, która wszystkim bardzo smakowała.
Zdjęcia

Ogień

W listopadzie uczniowie odkryli tajemnice jakie kryje ogień. Pierwszoklasiści dowiedzieli się,  że ogień daje ciepło, światło oraz może być źródłem energii. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że ogień służy do gotowania, ogrzewania oraz oświetlenia. Sprawdzaliśmy także co jest potrzebne do podtrzymania ognia. Okazało się że jest to tlen, więc sprawdziliśmy jak dużo znajduje się go w powietrzu. Sprawdziliśmy tez co spala się w ogniu, a co nie oraz co powstaje w wyniku tego spalania. Ustaliliśmy, że źródłem ognia mogą być wyładowania atmosferyczne, wulkany, czy śmieci zalegające w lasach, co prowadzi do wielu niebezpieczeństw, przed którymi chronią nas strażacy. Przypomnieliśmy sobie informacje o numerach alarmowych.
Zdjęcia

 Woda

W grudniu uczniowie z klas pierwszych przeprowadzili wodne eksperymenty. Dowiedzieli się, że woda to skarb i poznali wiele właściwości wody. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania:
Dlaczego woda w morzu jest słona, a nie czuć soli w wodzie z jeziora? Jak nazywa się najbardziej słone morze na świecie?  Dlaczego butelka z zamarzniętą wodą pęknie? Czy woda może być gazem? Czy lód paruje? Co dzieje się z unoszącą się do góry parą wodną? Staraliśmy się także zapamiętać wzór chemiczny wody.
Sprawdziliśmy także jakie substancje rozpuszczają się w wodzie i co się stanie, jeżeli powstałe mieszaniny zostawimy na kilka dni na parapecie. Największą atrakcją stał się eksperyment, w którym sprawdzaliśmy właściwości roztworu nasyconego i nienasyconego. Pojemnik z rozpuszczoną w wodzie dużą ilością soli, po kilku dniach stania przy kaloryferze, stał się wspaniałą „kopalnią soli”,
z olbrzymimi kalafiorami solnymi.
Zdjęcia

Świat przyrody

W styczniu przeprowadziliśmy serię eksperymentów z surowymi i ugotowanymi jajkami. Dzieciaki dowiedziały się, że jajko poza tym, że jest kruche i delikatne, jest też bardzo wytrzymałe oraz dlaczego tak się dzieje. Uczniowie w trakcie sekcji jajka surowego zbadali konsystencję białka, zobaczyli tarczę zarodkową, z której może rozwinąć się pisklę (o ile jajo zostało zapłodnione), zobaczyli także skrętki białkowe - chelazy i dowiedzieli się jaką pełnią funkcję. Wiele frajdy sprawiło dzieciom rozbijanie jajek i sposób wciągnięcia całego ugotowanego   jajka do wewnątrz butelki bez uszkodzenia go.
Zdjęcia

Konstrukcje

W ramach innowacji pedagogicznej „Mali odkrywcy – poznajemy świat poprzez eksperymenty i obserwację”, uczniowie zapoznali się z zestawem pomocy „Laboratorium przyszłości”. Dzieci projektowały i wykonywały z klocków „Korbo”, różne pojazdy oraz  budowle. Zabawy klockami „Korbo”, sprzyjały rozwijaniu  umiejętności  obserwowania, wnioskowania,  nabywania  umiejętności  planowania  i  twórczego myślenia.                                                                                                            Uczniowie  uczyli się współdziałania w grupie.

Zdjęcia

Elektryczność

W marcu uczniowie zapoznali się z pojęciem elektryczności. Na początku dzieci zobaczyły film edukacyjny, w którym dowiedziały się co to jest prąd, skąd się bierze, jak go można magazynować, a także dowiedziały się, że jest pożyteczny, a zarazem bywa niebezpieczny dlatego należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Dzieci dowiedziały się też jakie są odnawialne źródła energii. Następnie za pomocą doświadczeń sprawdziliśmy w jaki sposób można zapalić żarówkę za pomocą baterii płaskiej oraz sprawdziliśmy co przewodzi prąd, tzn. jest przewodnikiem, a co go nie przewodzi, wiec jest izolatorem. Okazało się, że prąd swobodnie przepływa przez różnego rodzaju metal, gdyż żarówka podłączona kabelkami do baterii świeciła kiedy zamykaliśmy obwód.  Elektryzowaliśmy także plastikowe przedmioty takie jak linijka i plastikowa rura, poprzez pocieranie o ubranie, czy włosy, które w następstwie przyciągały do siebie kawałki papieru, aluminiową puszkę. Okazało się także, że naelektryzowane balony odpychają się od siebie.

Zdjęcia

Czyste środowisko

 Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, które polegały na pokazie doświadczeń chemicznych z udziałem wody w ramach projektu "Nasza droga do czystego środowiska". Zajęcia przeprowadzone zostały przez pracowników Wodociągów Kielce i bardzo się dzieciom podobały. Wszystkich bardzo zainteresowało wytwarzanie piany oraz barwienie wody.

Uczniowie zapamiętali, że woda jest podstawą życia na Ziemi, poznali  właściwości wody raz pogłębili swoje zainteresowanie nauką.

Zdjęcia

  Dźwięki

Uczniowie klas pierwszych brali udział w eksperymentach z zakresu muzyki. Podczas zajęć  dowiedzieli  się i przekonali, że przez całe życie towarzyszą nam różne dźwięki. Jedne są bardzo przyjemne, inne nieco mniej.

 Do tych  eksperymentów  konieczne było  wyjaśnienie dzieciom:

  • do czego służy ucho i jak jest zbudowane?
  • w jaki sposób dźwięki docierają do naszego ucha i jak to się dzieje, że je słyszymy?

Uczniowie grali na różnych instrumentach perkusyjnych, a także obserwowali grę na grzebieniu i pile. Mali odkrywcy wykonali ,,Szklaną orkiestrę”  i dowiedzieli  się, że w zależności od stopnia wypełnienia szklanki wodą wydaje ona inny dźwięk, a wypełniając ją do odpowiednich wysokości można odtworzyć całą gamę. Uczniowie grali też na pustej i wypełnionej wodą szklance.

Największym zaskoczeniem był jednak eksperyment z kieliszkiem wypełnionym do połowy wodą. Dzieci ze zdziwieniem obserwowały jak wilgotny palec poruszający się po jego brzegu wywołuje dźwięk .

Zdjęcia

Magnetyzm

W celu rozbudzania u dzieci zainteresowań z zakresu otaczającego świata  zorganizowane były  eksperymenty z  magnetyzmu. Podczas tych zajęć ,,Młodzi  odkrywcy” zapoznali się z  podstawowymi zasadami magnetyzmu oraz właściwościami magnesów. Dzieci  poznały  różne rodzaje magnesów, ich właściwości i zastosowaniu w życiu codziennym. Mieli  możliwość samodzielnego  sprawdzenia  jaką dużą moc mają magnesy, czy działają przez kartkę, szkło, plastik, drewno i jakie przedmioty przyciągają. Dzieci sprawdzały czy w wodzie również działa magnes.

Ciało ludzkie

Kolejnymi zajęciami z innowacji   ,,Mali odkrywcy”  były eksperymenty  związane poznaniem ciała ludzkiego. Uczniowie dowiedzieli się co kryje ciało człowieka?

Poznali nazwy i funkcje poszczególnych części ciała. Ustalili czego mamy 2, czego 1 a czego 5.

Podążyli  w głąb ciała ludzkiego. Dzieci  poznały: układ nerwowy, krwionośny, pokarmowy, oddechowy, kostny i wydalniczy. Dowiedziały się  jaką funkcję spełniają mięśnie.  Dzieci podzieliły się wiedzą, co należy robić aby być zdrowym                                  
Uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwsza pomocy  przedmedycznej.

  • Podczas tych zajęć dzieci zapoznały się  z etapami i schematami udzielania pierwszej pomocy.
  • Nauczyli się wzywać  pomoc 
  • Wykonać sztuczną wentylację płuc i pośredni masaż serca.
  • Przypomnieliśmy sobie informacje o numerach alarmowych.

Zdjęcia


INNOWACJA PEDAGOGICZNA - POTRAFIĘ PROGRAMOWAĆ

    W Szkole Podstawowej nr 22 w Kielcach realizowana będzie Innowacja Pedagogiczna – Potrafię Programować, która obejmie dzieci z klas 1-3 prowadzone przez nauczycielki Balbinę Piechocińską i Grażynę Śliwę.

Materiał będzie realizowany przez autorki programu jako cykl systematycznych ćwiczeń, w roku szkolnym 2018/19, 2019/20, 2020/21.

Ćwiczenia będą dotyczyły wybranych zajęć edukacyjnych w ramach podstawy programowej, poszerzając ją o treści zawarte w innowacji.

Umiejętność programowania, uważa się za jedną z podstawowych kompetencji XXI wieku. Naukę programowania powinno zaczynać się od najmłodszych lat szkolnych, wtedy, gdy dziecko przejawia potrzebę poznawania, poszukiwania
i odkrywania wszystkiego, co znajduje się w jego otoczeniu. Włączenie programowania do edukacji szkolnej pozwoli na lepsze nabycie przez uczniów umiejętności kreatywnego  i bezpiecznego wykorzystania technologii w realizacji własnych pomysłów i rozwiązywaniu problemów. Prowadzona innowacja ma za zadanie pokazać uczniom, że do programowania nie musimy używać komputera czy tabletu. Ważne jest  samodzielne działanie, a uczeń może być nie tylko biernym odbiorcą przekazywanych mu w treści, ale też i ich aktywnym twórcą. Zajęcia z programowania pokażą uczniom nowe horyzonty
i różnorodne ścieżki myślenia. Innowacja pedagogiczna „Potrafię Programować” będzie zintegrowana w zakresie celów, metod oraz form z edukacją polonistyczną, matematyczną, społeczną, przyrodniczą, plastyczno-techniczną, muzyczną oraz sportową.

Korzyści dla ucznia:

Dzięki udziałowi w innowacji „Potrafię Programować” uczniowie przekonają się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia. Programując z wykorzystaniem Ozobotów (robotów dla dzieci), są w stanie od razu zaobserwować efekty swojej pracy, co stwarza im przyjaźniejsze warunki do przyswajania wiedzy na zajęciach z nauki programowania.

Praca z Ozobotami i matą edukacyjną przyzwyczaja dzieci do projektowego podejścia do pracy: otrzymują konkretny problem do rozwiązania za pomocą dostępnych narzędzi, tj. robota i zestawu zaprogramowanych komend. Ich zadanie polega na merytorycznym przygotowaniu się do rozwiązania problemu, obmyślenie ścieżki postępowania, wdrożenie, a na końcu obserwowanie postępów i wprowadzanie działań naprawczych. Takie podejście leży u podstaw współczesnego biznesu, więc dziecko zostaje w przyjazny sposób oswojone ze stylem pracy, który towarzyszyć mu będzie w przyszłym życiu zawodowym.

Prowadzące Innowację Pedagogiczną: Pani Balbina Piechocińska i Pani Grażyna Śliwa

programowanieprogramowanieprogramowanie

programowanieprogramowanie

lab_1lab_2

 

 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „GRYWALIZACJA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ”

    W Szkole Podstawowej nr 22 w Kielcach prowadzona jest Innowacja Pedagogiczna – Grywalizacja w edukacji wczesnoszkolnej. Biorą w niej udział dzieci z klas 1a i 2a. Projekt  realizowany jest systematycznie podczas codziennych zajęć edukacyjnych.
   Zadaniem innowacji Grywalizacja w edukacji wczesnoszkolnej  jest zmotywowanie ucznia do systematycznej nauki i wzorowego zachowania.
Postacią przewodnią i maskotką klasową, która motywuje dzieci do nauki i odpowiedniego zachowania jest Myszka Franciszka.
       W ciągu całego roku szkolnego uczeń dostaje „żółte sery” od Myszki, które może zamienić:
- w klasie 1, na wyposażenie norki Myszki Franciszki (np. „szafę”, „łóżko”, „biurko”, „fotel”, „zapasy ziarna na zimę”, itp.)
Pierwszoklasiści  mają w szkole (w teczce)  „makietę” norki Myszki Franciszki, na którą systematycznie naklejają zdobyte wyposażenie.
Za zdobycie 8 elementów wyposażenia norki Myszki Franciszki oraz 5 medali za zachowanie, uczeń otrzymuje na koniec roku ocenę WZOROWĄ. Za zdobycie 10 elementów wyposażenia norki Myszki Franciszki oraz 5 medali za zachowanie- otrzymuje ocenę WZOROWĄ oraz tytuł  UCZNIA NA MEDAL.
- w klasie 2, na „ bilet”/ „tarczę herbu” uprawniający do odwiedzenia wybranego miasta wojewódzkiego w Polsce.
Drugoklasiści mają możliwość: np.: wykonania albumu zwiedzanego miasta, przygotowania informacji o danym mieście w postaci prezentacji multimedialnej, przygotowania  potrawy charakterystycznej w danym regionie, nauczenia się tańca, zabawy związanej z przedstawianym zakątkiem kraju.
Za wykonanie prezentacji zwiedzanego miasta, uczeń otrzymuje „bilet wstępu” do wybranego przez siebie obiektu kultury i „kupon na posiłek”.
Dziecko ma w szkole (w teczce) mapę Polski podzieloną na 16 województw, na którą systematycznie nakleja zdobyte „tarcze herbów”, „bilety” i „kupony”.
Celem prowadzonej Innowacji Grywalizacja w edukacji wczesnoszkolnej jest:

  • Zwiększenie motywacji do uczenia się i wzorowego zachowania uczniów.
  • Kształtowanie kompetencji społecznych, inicjatywy i przedsiębiorczości.
  • Zwiększenie atrakcyjności zajęć.

W wyniku realizacji programu uczeń:

  • Jest bardziej zmotywowany do uczenia się i właściwego zachowania.
  • Dąży do realizacji obranych celów.
  • Rozwija myślenie strategiczne i logiczne.
  • Jest otwarty na współpracę i przyswajanie wiedzy.

Prowadzące Innowację Pedagogiczną: Pni Balbina Piechocińska i Pani Grażyna Śliwa

innowacjeinnowacjeinnowacje
innowacjeinnowacjeinnowacje

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „ POTRAFIĘ RATOWAĆ”

    W bieżącym roku szkolnym, w Szkole Podstawowej nr 22 w Kielcach realizowana jest Innowacja Pedagogiczna – Potrafię ratować, którą opracowały Panie Balbina Piechocińska i Grażyna Śliwa
 W innowacji biorą udział dzieci z klas 1-3.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w ramach jednej godziny wychowania fizycznego.
Program poświęcony jest tematyce zapobiegania wypadkom oraz sposobom prawidłowego zachowania się w miejscach wypadku. Dzieci mają nie tylko poznać zasady, ale również wdrożyć odpowiednie postępowanie w sytuacjach zagrożenia oraz nabyć praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w realnych wydarzeniach.
     Celem wprowadzenia edukacji ratowniczej jest zapoznanie uczniów z etapami i schematami udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie w łatwy i przystępny sposób zdobędą wiedzę teoretyczną niezbędną do prawidłowego działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Nabędą również umiejętności, które mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie, gdy zagrożone jest ludzkie życie.
     Zadaniem programu jest uświadomienie dzieciom o grożących niebezpieczeństwach, uwrażliwienie ich na dbałość o swoje zdrowie. Zakres treści programu dostosowany jest do możliwości dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Dzięki innowacji Potrafię ratować wszyscy uczniowie będą potrafili:

  • wezwać pomoc (znają numery służb ratunkowych),
  • ocenić stan poszkodowanego,
  • ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej,
  • wykonać sztuczną wentylację płuc i pośredni masaż serca,
  • zatamować krwotok z nosa,
  • opatrzyć drobne skaleczenia,

W wyniku podjętych przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej działań, wzrośnie wśród uczniów  nie tylko świadomość konieczności aktywnego spędzania wolnego czasu, ale również dbałość
o bezpieczeństwo swoje i innych.
Prowadzące Innowację Pedagogiczną: wychowawczynie klas 1-3

 

 

innowacjeinnowacje
innowacjeinnowacje

INNOWACJA METODYCZNA "MÓWIĘ POPRAWNIE"

      W Szkole Podstawowej nr 22 w Kielcach realizowana będzie Innowacja Pedagogiczna – Mówię poprawnie, która obejmie dzieci z klas 1-3 prowadzone przez nauczycielki Balbinę Piechocińską i Grażynę Śliwę.
      Materiał będzie realizowany przez autorki programu jako cykl systematycznych ćwiczeń, raz w tygodniu, w roku szkolnym 2016/17, 2017/18, 2018/19.
      Ćwiczenia będą dotyczyły wybranych zajęć edukacyjnych w ramach podstawy programowej, poszerzając ją o treści zawarte w innowacji.
•    Motywacja wprowadzenia innowacji i oczekiwania z nią związane
Umiejętność poprawnego mówienia jest w naszych czasach szczególnie ważna. Coraz większą rolę odgrywają bowiem środki przekazu opierające się na słowie mówionym. Tymczasem polskie statystyki podają wysokie wskaźniki wad wymowy u dzieci. Rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym często zastanawiają się czy ich dziecko mówi poprawnie, czy rozwój mowy przebiega prawidłowo, czy też może jest opóźniony lub zaburzony. Jeśli tak, to czy i w jaki sposób można pomóc dziecku.
Innowacja Mówię poprawnie, powstała na potrzeby placówki. Z obserwacji przeprowadzonych w naszej szkole wynika, że coraz więcej dzieci ma wadę wymowy i potrzebuje pomocy logopedycznej.
Proponowane zajęcia nie zastąpią terapii logopedycznej dzieciom, które nie osiągnęły normy językowej, będą jednak doskonale stymulowały językowe umiejętności, budząc zaciekawienie związanymi z nimi aspektami.
Celem Innowacji Mówię poprawnie jest:
Stymulowanie rozwoju mowy i języka tak, aby wszystkie dzieci w klasie osiągnęły:

  • sprawność strony artykulacyjnej, gramatycznej i leksykalnej mowy ,
  • umiejętność sprawnego komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi z bliższego i dalszego otoczenia,
  • umiejętność komunikowania o swoich potrzebach i stanach emocjonalnych,

Prowadzące Innowację Pedagogiczną: Pni Balbina Piechocińska i Pani Grażyna Śliwa

INNOWACJA METODYCZNA „GRAMMAR THROUGH SONGS AND DRAMA”
/GRAMATYKA POPRZEZ  PIOSENKI I LITERATURĘ/

     23 uczniów klasy 5a  brało udział w 25 zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez Panią Beatę Ciaś-Smutek,  doskonaląc struktury gramatyczne i inne sprawności języka angielskiego za pomocą tekstów literackich i piosenek oraz rozwijając swoje talenty artystyczne i aktorskie. Nadrzędnymi  celami  innowacji było  motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, rozbudzenie zainteresowania językiem obcym, zdobywanie wiedzy przez przeżycie i doświadczenie, wyzwalanie samodzielności, inicjatywy i spontaniczności, kształtowanie umiejętności koncentracji, współpracy i porozumiewania się, rozwijanie uczuć estetycznych i umiejętności wypowiadania się w formie artystycznej, pobudzanie wyobraźni oraz przygotowanie do odbioru dóbr kultury.

Tematyka zajęć związana była z życiem rodzinnym, szkolnym, z zainteresowaniami  wychowanków. Fragmenty literackie, teksty piosenek były dobierane pod kątem ich przydatności do osiągnięcia założonych celów. Treści sprzyjały rozwijaniu wielu sprawności językowych oraz były źródłem dyskusji klasowych z przesłaniem wychowawczym, profilaktycznym,  ponadto zaznajamiały uczniów z żywym językiem stosowanym w różnych okresach.

Wyniki przeprowadzonej ewaluacji wskazują na pozytywne wyniki oddziaływania zajęć innowacyjnych w postaci nie tylko przyrostu wiedzy ale i m.in. łagodzenia nastrojów wśród uczniów.

W klasie 5 a Zuzanna Olczyk brała udział w konkursach piosenki angielskiej zdobywając wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Piosenki Angielskiej w  Miechowie, a II miejsce
w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej i Niemieckiej w SP 28.

Prowadzący: Pani Beata Ciaś-Smutek

innowacjeinnowacje