Winter Wonderland

   Kilkoro uczniów klasy  III b miało okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach językowo-kulturoznawczych „Winter Wonderland, czyli zwyczaje bożonarodzeniowe w różnych zakątkach świata” zorganizowanych przez panią Tamarę Hachulską, metodyka języka angielskiego z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Spotkanie odbyło się po sąsiedzku, w Liceum im. Piłsudskiego się w dniu 15.12.2015 r. W programie przewidziane było:

  1. Przedstawienie zwyczajów i tradycji świątecznych oraz noworocznych w Australii, Niemczech, Turcji, Armenii, Włoszech, Japonii, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych przez zagranicznych wolontariuszy i nauczycieli –native speakerów.
  2. Wspólne śpiewanie kolęd w kilku językach
  3. Degustację ciast serwowanych w okresie świąt Bożego Narodzenia
  4. Swobodne rozmowy z zagranicznymi gośćmi w języku angielskim lub niemieckim.

 

   Odświeżyliśmy swoją wiedzę na temat tradycji w innych krajach i poznaliśmy nowe fakty.

•    W Australii, na przykład, nie mają Mikołajek 6 grudnia, a święta Bożego Narodzenia wypadają w najgorętszym okresie w letnie wakacje. Ze względu na wysokie temperatury raczej nie jada się gorących dań. Każdy je co mu pasuje, zwłaszcza owoce morza, melony, arbuzy, ananasy, sałatki. Pikantnych ciasteczek o dziwacznym smaku nie polecamy ;)
•    W  Niemczech jest wiele symboli świątecznych: choinka, wianek adwentowy z 4 świeczkami, kalendarz adwentowy, drewniany dziadek do orzechów, karuzela napędzana ciepłem ze świec, itp. Herr X wzruszająco opowiadał o zwyczajach swojej rodziny, ulubionym kalendarzu adwentowym swojej mamy i częstował, o dziwo, wybornym ciastem “Christstollen”.
•    W Turcji przez cały grudzień i styczeń imprezują, spotykają się z rodzinami i przyjaciółmi. Świąt Bożego Narodzenia nie obchodzi się tam, bo nie jest to kraj chrześcijański. Wszystkie zaś „świąteczne” zwyczaje europejskie zaadaptowano, aby świętować Nowy Rok. Co zabawne, Turkey je turkey w Nowy Rok.
•    W Armenii, w kraju postkomunistycznym, zaprzestano obchodzić święta religijne, więc nie ma o czym mówić ;). Nowy Rok obchodzi się hucznie popijając różne trunki. Warto też wspomnieć o słynnej piosence, którą ponoć śpiewa się na zakończenie starego roku. Zobacz na Youtube.
•    We Włoszech jest tak cudownie jak w Polsce, choć prezenty otwierają dopiero 25 grudnia.
•    W Japonii jest…. po japońsku. Mają sporo nieznanych nam zwyczajów, mnóstwo smakołyków, z których każdy ma jakieś znaczenie. Młode pokolenie zadowolone jest z ewolucji pewnych tradycji, np. starsze pokolenie obdarowuje młodych, już nie ryżowym ciastem tylko pieniążkami. W Nowy Rok cały kraj zasiada przed telewizorami i ogląda konkurs pieśni.
•    Na Ukrainie naszą uwagę zwrócił DUDUH – coś jakby chochoł z plecionej pszenicy, który był tradycyjnym stroikiem w każdym domu przed laty a teraz często można go jedynie zobaczyć na głównych placach ukraińskich miast.
•    W USA ze względu na totalny mix kulturowy, nie ma jedynych słusznych tradycyjnych standardowych potraw czy tradycji. Każda rodzina zachowuje swoje tradycje w zależności od kraju pochodzenia członków rodziny. Wszystko jest dozwolone. Nikt jednak nie zaprzeczy, że Amerykanie są mistrzami w zdobieniu domów, świątecznych iluminacjach, produkcji  świątecznych filmów i promocji świątecznej muzyki. Poznaliśmy też wzruszającą historię powstania biało-czerwonej laski cukrowej i związany z nią chrześcijański przekaz.