E-booki w naszej bibliotece!
Z radością informujemy, że nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o dwa nowoczesne czytniki e-booków!
Teraz możecie cieszyć się dostępem do setek książek w formie elektronicznej, co pozwoli Wam na wygodne czytanie dopasowane do Waszych potrzeb.
Zapraszamy czytelników do korzystania z tej nowej możliwości.
Czytniki są dostępne do wypożyczenia na miejscu w bibliotece dla uczniów klas 3 - 8.
Przyjdźcie i odkryjcie nowy wymiar czytania!
[Czytniki e-booków zakupione w ramach NPRCz 2.0]
Lekcja biblioteczna dla klas 3

W dniu 26 marca 2025 r., uczniowie klas 3 mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez pracownika Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach panią Emilię Pobochę. Tematem zajęć była budowa książki, a dodatkowo wprowadzono elementy języka angielskiego.
Dzieci z entuzjazmem odkrywały tajniki tworzenia książek, poznając różne części składowe, takie jak okładka, grzbiet, strony tytułowe i ilustracje. Dzięki wprowadzeniu angielskich terminów, uczniowie mieli również możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych w praktyczny sposób.
Serdecznie dziękujemy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach za przeprowadzenie inspirującej lekcji!
W ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka 35 uczniów wzięło udział w konkursie znajomości lektur szkolnych. Najlepsi z nich, którzy udzielili co najmniej 90% poprawnych odpowiedzi, otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i słodki upominek. Gratulujemy!!
Zapraszamy wszystkich uczniów! Mamy coś dla każdego:
- Opowiadania przyrodnicze – Odkryj fascynujący świat natury i przygód na łonie przyrody.
- Opowiadania historyczne – Przenieś się w czasie i poznaj niezwykłe wydarzenia oraz postacie z przeszłości.
- Opowiadania dla najmłodszych – Cudowne historie pełne magii i przygód, które zachwycą młodszych czytelników.
Nie czekaj, odwiedź naszą bibliotekę już dziś i zanurz się w świecie książek! 📖✨
W poniedziałek 17 lutego uczniów klas 3-6 naszej szkoły odwiedził pan Przemysław Jakóbczyk - prezes fundacji "Akademia Samodzielności", ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa i survivalu oraz autor serii książek dla dzieci i młodzieży pt. "Księga samodzielności".

Podczas spotkania autorskiego pan Jakóbczyk w ciekawy sposób opowiedział uczniom min. jak krok po kroku powstaje książka, co jest najważniejsze dla autora, skąd czerpać inspirację, czy ile czasu potrzeba, by napisać książkę. Autor przybliżył kulisy powstawania jego książek o przygodach Zuzy na czterech kontynentach, gdzie w barwny sposób opisuje przygody swojej córki z dala od cywilizacji, wplątując w fabułę praktyczne elementy sztuki survivalowej. Na koniec uczniowie mieli możliwość obejrzeć książki i otrzymać autograf.
Dzięki Radzie Rodziców cała seria "Księgi samodzielności" wraz z poradnikiem survivalowym są dostępne w naszej szkolnej bibliotece!!
Wypożyczcie i poznajcie przygody Zuzy i jej przyjaciół! Dowiedzcie się, jak poradzić sobie w ekstremalnych sytuacjach! Emocje gwarantowane.
[Spotkanie autorskie zrealizowane w ramach NPRCz 2.0]
Nowości w naszej bibliotece!
Odkryjcie fascynujące historie, które poruszają ważne tematy, uczą empatii i rozwijają wyobraźnię. Niezależnie od tego, czy szukacie inspiracji, przygód, czy po prostu dobrej lektury na wieczór, na pewno znajdziecie coś dla siebie.
Nie czekajcie! Przyjdźcie do biblioteki i wypożyczcie jedną z naszych obyczajowych nowości już dziś!
[Książki zakupione w ramach NPRCz 2.0]
Z radością informujemy, że nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe, fascynujące książki z gatunku fantastyki! (Zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0)
Zapraszamy wszystkich miłośników przygód, magii i niezwykłych światów do wypożyczania i odkrywania nowych historii.
Dodatkowo, nasza biblioteka została wyposażona w wygodne pufy, które będą służyć jako siedziska podczas zajęć bibliotecznych. Teraz czytanie i uczestnictwo w zajęciach będzie jeszcze przyjemniejsze!
Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe, ekscytujące książki przygodowe i detektywistyczne!
Jeśli lubicie tajemnice, zagadki i niesamowite przygody, koniecznie odwiedźcie bibliotekę i wypożyczcie jedną z naszych nowości. Czekają na Was fascynujące historie, które przeniosą Was w świat pełen emocji i niespodzianek.
Nie przegapcie okazji, aby zanurzyć się w lekturze i odkryć nowe ulubione książki!
(Książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0)
Z radością informujemy, że nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe książki biograficzne, historyczne oraz inne popularne wydawnictwa dla dzieci i młodzieży!
Dzięki nowym półkom, które właśnie zainstalowaliśmy, wszystkie te wspaniałe książki są teraz jeszcze lepiej wyeksponowane i łatwiej dostępne. Zapraszamy wszystkich uczniów do odwiedzenia biblioteki i odkrycia fascynujących historii oraz inspirujących postaci, które na Was czekają!
Nie przegapcie okazji, aby zanurzyć się w świat wiedzy i przygód!
#BibliotekaSzkolna #NoweKsiążki #CzytanieJestFajne #DlaDzieciIMłodzieży #Edukacja
Zarówno półki jak i książki zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Od 17 grudnia br. w naszej bibliotece jest nowe stanowisko do przeglądania i wyszukiwania zbiorów bibliotecznych. Szukasz książki na jakiś temat? Konkretnego autora? Chcesz wiedzieć co zawierają nasze zbiory? To stanowisko jest dla Ciebie!! Zapraszamy do biblioteki!

Spotkanie autorskie z panią Katarzyną Ryrych
W poniedziałek 2 grudnia w naszej szkole uczniowie klas 4-8 mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z cenioną pisarką, poetką i autorką wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży - panią Katarzyną Ryrych.
Z radością informujemy, że nasza szkolna biblioteka pozyskała wsparcie finansowe w ramach - „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.” na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia! Pierwsze zakupy już poczynione!!
Te nowoczesne i komfortowe siedziska zostały zakupione z myślą o naszych czytelnikach, aby zapewnić im jeszcze lepsze warunki do relaksu i zanurzenia się w lekturze.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do odwiedzenia biblioteki i wypróbowania nowych foteli. To doskonała okazja, aby spędzić czas z ulubioną książką w przytulnym i inspirującym otoczeniu.
Do zobaczenia w bibliotece!
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele nowych książek!
To prawdziwe perełki literatury, które z pewnością zainteresują każdego czytelnika. Od klasyki po nowości, każdy znajdzie coś dla siebie.
To doskonała okazja, aby odkryć nowe historie, poszerzyć swoje horyzonty i spędzić czas z fascynującą lekturą.
Nie przegapcie tej okazji – nowe książki czekają na
Do zobaczenia w bibliotece!

SZKOLNA LIGA CZYTELNIKÓW
Przypominamy o obowiązku zwrotu książek i podręczników do biblioteki szkolnej w wyznaczonym terminie. Przed zwrotem należy sprawdzić stan podręczników, uszkodzenia (typu rozdarcia, rozklejenia) naprawić a książki zalane lub w inny sposób zniszczone (nie do naprawy) odkupić i dostarczyć do biblioteki zgodnie z harmonogramem. (Niewywiązanie się z tego obowiązku może wiązać się z obniżeniem oceny zachowania). Po rozliczeniu się z biblioteką będzie możliwość wypożyczenia książek na okres wakacji.
REGULAMIN Konkursu Czytelniczego Szkolna Liga Czytelników
Zapraszamy do Szkolnej Biblioteki po nasze świeżuteńkie nowości!!
Znajdziecie tu bajki, baśnie i opowiadania dla dzieci, powieści przygodowe i fantastyczne dla młodzieży, pomoce naukowe i wydawnictwa popularne, a więc dla każdego coś miłego ;)
Szczegóły naszych nowości pod linkiem
Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w pozyskaniu książek w ramach Kiermaszu oraz wszystkim uczniom i ich opiekunom wspierającym nasze biblioteczne zbiory.
Pamiętajcie, że "kto czyta, żyje podwójnie"!!
Zapraszamy Wszystkich💗 Zakochanych, Tych Byłych, Obecnych i Przyszłych do biblioteki szkolnej💗Już są! Książki o miłości! Specjalistki od spraw Sercowych !!!Poradzą, dadzą nadzieję, pomogą uwierzyć w siebie!!! Nie zwlekaj! Czas ucieka 😊
SPOTKANIE Z PISARZEM
31 stycznia mieliśmy niesamowitą przyjemność gościć w naszej Szkole Mateusza Cetnarskiego - jednego z najmłodszych pisarzy fantasty w Polsce. Autor podzielił się historią na temat początków swojej kariery, zdradził nam kulisy wydawnicze oraz przeczytał fragmenty swych powieści. Jego inspirujące słowa o wierności swojej pasji oraz odwaga, by być prawdziwym sobą na długo pozostaną w naszej pamięci.
Biblioteka zaprasza na film!
Łamisłówka, łamigłówki … na spotkaniu z Łukaszem Dębskim
Zabawa słowem, a przy tym przyjemna lekcja wymowy trudnych wyrazów – tak w skrócie można określić spotkanie autora książek dla dzieci Łukasza Dębskiego z młodymi czytelnikami naszej Szkoły w Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Uczniowie klasy 1a oraz 3b mieli okazję posłuchać zabawnych wierszy i zagadek Łukasza Dębskiego i porozmawiać o podróżach, które pisarz bardzo lubi. Efektem tej pasji są jego przewodniki dla dzieci m. in. po Francji, Włoszech i Grecji. Pisarz przypomniał również uczestnikom spotkania jakie są kolejne etapy powstawania książki i zaprezentował różne pomysły na tworzenie ilustracji.
Pasowanie na czytelnika
Z przyjemnością obwieszczamy, że uczniowie klas pierwszych z końcem października oficjalnie poszerzyli grono czytelników naszej szkolnej biblioteki!!
Pierwszoklasiści wzięli udział w uroczystości Pasowania na czytelnika przygotowanej z pomocą uczniów klasy 3a. Dowiedzieli się jakie możliwości daje szkolna biblioteka, czym różni się od czytelni, jakie panują w niej zasady, mogli sprawdzić swoją wiedzę w quzie o postaciach książek dla dzieci a na koniec złożyli uroczystą przysięgę.
Jako pełnoprawni czytelnicy wypożyczyli swoje pierwsze książki z biblioteki i odebrali drobny upominek - Wyprawkę Czytelniczą przekazaną przez Instytut Książki w ramach kampanii "Mała Książka - wielki człowiek".
Czekamy na Was z otwartymi stronami... tzn. ramionami ;) i życzymy mnóstwa cudownych chwil spędzonych z książeczkami i ich bohaterami!!
Spotkanie z pisarką
Czytanie jest fajne, prawda? A dostawanie prezentów? Jeszcze fajniejsze, wiadomo! A gdyby tak połączyć jedno z drugim? Czy jest to możliwe? Oczywiście! W naszej szkole? Jak najbardziej! I mam tu na myśli prezenty wyjątkowe, dla wyjątkowych uczniów – najlepszych czytelników wśród klas 1-3! Nagrodą było spotkanie z pisarką, p. Melanią Kapelusz. Odbyło się ono, 26 października, oczywiście, w bibliotece, nie, nie naszej szkolnej, ale wojewódzkiej, o wieeele większej! Przybyliśmy tam dość sporą gromadką, było nas razem 22 osoby… 22 osoby z SP 22… Hm… Niezły początek…😉 A początek spotkania był rzeczywiście bardzo ciekawy. Pani Melania przedstawiła się nam przede wszystkim, jako pisarka, czytając fragment swojej najnowszej książki „Przygody słowiańskich bogów”. Wzbudziła nią duże zainteresowanie, o czym świadczył „las rąk” uczniów, garnących się do odpowiedzi na zadawane przez autorkę pytania. Pokazywała nam także inne swoje książki, które wyciągała z ogromnego koszyka, niczym magik z czarodziejskiego kapelusza… No właśnie… Oczywiście, musiało paść z sali pytanie, czy nazwisko Kapelusz jest prawdziwe, czy to pseudonim literacki. Pani Melania nie odpowiedziała ani tak, ani nie. Czyżby to była tajemnica? „Tajemnica pewnej sąsiadki”, nie, nie pisarki, bardzo znanej…? 😉 Spotkanie dobiegło końca. A jak to zwykle na takich spotkaniach bywa na zakończenie są pamiątkowe zdjęcia, i najważniejsze, autograf pisarki na nowiutkiej książce! Autograf z dedykacją! Szczęśliwi, bo obdarowani, wróciliśmy do szkoły, by pochwalić się koleżankom i kolegom, że WARTO CZYTAĆ!
Zapraszamy wszystkich czytelników po nowości Szkolnej Biblioteki. Każdy znajdzie coś dla siebie - od bijącej rekordy popularności wśród dzieci i młodzieży fantastyki, poprzez znaną i lubianą klasykę, czy książki rozwijające zainteresowania po nieocenione w nauce repetytoria. Książki pozyskano dzięki zorganizowanym w tym roku we współpracy z Radą Rodziców kiermaszom książek.
Zachęcamy do wypożyczeń nawet na okres wakacji!!
Już od stycznia szkolna biblioteka uruchomiła dla Was KATALOG ON-LINE. Dzięki niemu możecie szybko i wygodnie sprawdzić, czy w naszej bibliotece jest książka, która Was interesuje. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową naszej szkoły i w zakładce „Biblioteka” wybrać „Katalog Online”. Bez rejestracji i logowania, z komputera lub ze smartfona. Zapraszamy :)
Dnia 24.XI.2022r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbyły się zajęcia biblioteczne, w których wzięła udział klasa 1a z naszej szkoły (wraz z wychowawczynią oraz nauczycielem bibliotekarzem), których celem była lektura oraz promocja książki Anny Paszkiewicz "Wczoraj i jutro". "Wczoraj i jutro" to historia o tym, co naprawdę w życiu jest ważne. Życiem każdego z nas rządzi czas, wszyscy podlegamy jego prawom. Czy jednak bardziej liczą się chwile, które przeminęły, czy te, które dopiero przed nami? Na te i inne pytania dzieci próbowały znależć odpowiedż na zajęciach, podczas których nie zabrakło także wspólnych gier i zabaw. Na koniec dzieci miały możliwość zwiedzić całą Bibliotekę, choć oczywiście najbardziej przypadł im do gustu szeroki wybór książek przeznaczonych właśnie dla nich oraz kącik gier.
Zapraszamy uczniów na cykliczne seanse filmowe do Biblioteki szkolnej. W długie jesienne i zimowe "wieczory" będziemy wyświetlać dla Was filmy na podstawie książek, o książkach i wokół książek.
Również Wy - Uczniowie, możecie poddawać propozycje, jaki film chcielibyście obejrzeć w naszej Filmotece.
Z przyjemnością prezentujemy książkę pt. "Karmelek i Perełka. Daleko w świat" autorstwa Martynki Witeckiej, uczennicy klasy 4a!
Książka napisana (i wydana ;) przez naszą zdolną uczennicę opowiada o niesamowitych przygodach i przyjaźni dwóch niezwykłych zwierzątek. Jakie to zwierzątka? Skąd się wzięły? Co je spotkało? Przeczytajcie i przekonajcie się sami! Opowiadanie dostępne w szkolnej czytelni.
To nie pierwsza taka książka w naszej bibliotece. Poza "Karmelkiem i Perełką" możecie u nas znaleźć inne pozycje napisane przez naszych zdolnych młodych pisarzy i poetów (obecnych lub byłych już uczniów), jak: "Atlas zwierząt wodnych", komiks "Sierociniec podwodny" autorstwa Gabrieli Chrząszcz (kl. 8) oraz zbiory prac z międzyszkolnych konkursów literackich z wyróżnionymi opowiadaniami: "Kasia i Kraina Elfów" Oliwii Sitarz (kl. 2), "Magiczny sen Mai" Adrianny Kamińskiej (kl. 3), "Zapomniane miejsce" Olgi Snoch (15 lat), lub z wierszami: "Bezsens istnienia" Julii Grzybek (gimnazjum), "Cztery pory roku" Wiktorii Nowak (13 lat), "Dbajmy o las" Weroniki Nowak (13 lat).
Zapraszamy do czytelni i prosimy o więcej! :)
Dnia 20 października 2022r w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie pierwszaków na Czytelnika. Uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki/ czytelni oraz obejrzeli program artystyczny zaprezentowany przez uczennice z klasy 8a. Na koniec po złożeniu uroczystej przysięgi wszyscy obecni pierwszoklasiści zostali pasowani na Czytelników Biblioteki Szkolnej oraz otrzymali pamiątkowe książki i upominki.
NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH CZYTELNIKÓW ROZDANE!
Na początku nowego roku szkolnego uczniowie i uczennice, którzy w roku szkolnym 2021/2022 wypożyczali w naszej szkolnej bibliotece najwięcej książek, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.
Nagrodzeni zostali:
uczniowie klas młodszych: Kuba Gondorowicz i Marcel Głębicki z kl. 2a, Aleksander Molęda, Iga Fijałkowska, Laura Kumańska i Mykytyuk Kateryna z kl. 2b, Maria Bastow i Alicja Kurowska z kl. 3a
uczniowie klas starszych: Bartłomiej Sekrecki z kl. 7a, Wiktoria Gałęziowska z kl. 5b, Natalia Stępień i Oliwia Parandyk z kl. 4a
Nasi najlepsi czytelnicy z klas 1-3 przeczytali między 30 a 61 książek, natomiast uczniowie klas starszych od 15 do 64. Gratulujemy wspaniałych wyników w czytelnictwie i liczymy na więcej ;)
Wszystkie nagrody oraz dyplomy dla naszych zwycięzców sfinansowała Rada Rodziców, za co pięknie dziękujemy!!
Zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej
KONKURSY CZYTELNICZE
NAGRODY W KONKURSACH CZYTELNICZYCH ROZDANE
Uczestnicy konkursów bibliotecznych na Klip Czytelniczy oraz Pięknego Czytania wreszcie mogli odebrać przyznane im nagrody. Cieszymy się, że tak licznie wzięli udział w tych wydarzeniach i zaprezentowali tak wysoki poziom. Dodatkową satysfakcją dla nas było, że wiele spośród ulubionych książek naszych uczniów, to pozycje wypożyczone z naszej szkolnej biblioteki lub zakupione w ramach kiermaszu. Ogromne podziękowania dla Rady Rodziców za pomoc w organizacji konkursu i zapewnienie atrakcyjnych nagród.
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych prac.
Życzymy miłego czytania, słuchania, oglądania ;)
W marcu i kwietniu uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w konkursach czytelniczych organizowanych przez bibliotekę szkolną i Radę Rodziców. Celem konkursów było uaktywnienie uczniów poprzez udział w konkursach, mobilizowanie dzieci i młodzieży do czytania, doskonalenie technik czytania oraz rozwój wyobraźni, pogłębianie ciekawości czytelniczej a także nabywanie umiejętności posługiwania się nowoczesną technologią.
Konkurs Pięknego Czytania był skierowany dla uczniów klas 1-3 i polegał na przeczytaniu fragmentu ulubionej książki, nagraniu swojego występu i przesłaniu go do nas. Film można było wzbogacić o odpowiednią do czytanego tekstu charakteryzację, scenografię lub podkład dźwiękowy.
Konkurs na Klip Czytelniczy skierowany był dla uczniów klas 4-8 i polegał na przeczytaniu wybranego fragmentu książki, nagraniu swojego występu w postaci filmu, prezentacji lub animacji z podkładem dźwiękowym, pamiętając o atrakcyjnej formie. Z uwagi na to, że rok 2021 jest Rokiem Lema, postanowiliśmy zachęcić uczniów do bliższego poznania utworów tego autora i fragmenty książek fantastycznonaukowych (science fiction) a zwłaszcza książek autorstwa Stanisława Lema punktowaliśmy dodatkowo.
Naszych młodych lektorów ocenialiśmy w składzie:
- przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Kuśmierz
- nauczyciel świetlicy i psycholog pani Katarzyna Sito
- nauczyciel polonista i oligofrenopedagog pani Magdalena Sarnecka
- nauczyciel bibliotekarz Krzysztof Jedynak
Efekty Waszej pracy niejednokrotnie przerosły nasze najśmielsze oczekiwania i mieliśmy duży (pozytywny) ból głowy przy wyłonieniu laureatów :)
"Spotkanie z Bibliusiem"
W dniu 15 marca odbyło się w naszym oddziale przedszkolnym we współpracy naszej biblioteki z Wojewódzką Biblioteką Publiczną pierwsze "Spotkanie z Bibliusiem" online w ramach 29 Tygodnia Kultury Języka.
BIBLIOTEKA SZKOLNA zaprasza uczniów:
klas 1-3 do udziału w Konkursie pięknego czytania
plakat
klas 4 - 6 do udziału w Konkursie na klip czytelniczy
plakat
Pasowanie pierwszaków na czytelnika
Z początkiem drugiego semestru uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. Uczniowie zapoznali się z nauczycielami bibliotekarzami, z działalnością biblioteki szkolnej a także poznali zasady korzystania z biblioteki. Dzieci mogły zaprezentować swoją znajomość postaci książkowych, poznały starszych kolegów i koleżanki z koła bibliotecznego, brały udział w quizach i zgadywankach, a na koniec złożyły uroczystą przysięgę i zostały pasowane na Czytelników Biblioteki Szkolnej. Wszyscy młodzi czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki, zakładki i inne upominki.
"Klub Uzależnionych od Książek"
W Pałacyku Zielińskich w Kielcach co poniedziałek o godz. 19.00 odbywają się spotkania czytelnicze "Klubu Uzależnionych od książek". Pomysł klubu jest adaptacją brytyjskiej idei "reading clubs" i polega na wspólnym czytaniu i rozmowach o książkach. Każdy klubowicz przynosi wybraną przez siebie pozycję literacką i czyta jej fragment innym klubowiczom. To tak rekomendacja swojej książki. Każdy miłośnik i pasjonat książek może przyłączyć się do klubu. Więcej informacji o "Klubie Uzależnionych od Książek'"można zdobyć telefonicznie lub znależć na FB, gdzie wiadomości są publikowane na bieżąco.
Czytelnia online
W ramach upowszechniania czytelnictwa oraz lepszego dostępu do książek Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach od kilku lat zapewnia czytelnikom na platformie IBUK LIBRA dostęp do elektronicznych publikacji naukowych i popularnonaukowych.
Od 28 maja 2018 r. Biblioteka rozszerzyła ofertę o książki z kategorii literatura piękna. Zasób publikacji elektronicznych ŚWIĘTOKRZYSKIEJ E-CZYTELNI liczy ponad 2000 tytułów.
Warunki korzystania:
Jeśli jesteś czytelnikiem WBP zgłoś się po kod PIN do Biblioteki lub napisz do nas - prześlemy Ci kod e-mailem!
Jeśli jeszcze nie jesteś czytelnikiem WBP , dołącz do grona czytających - zapisz się, odbierz kod dostępu do bazy i czytaj do woli.
Zapraszamy do korzystania z zasobu świętokrzyskiej ŚWIĘTOKRZYSKIEJ E-CZYTELNI.
Wejdź na: www.libra.ibuk.pl i czytaj całą dobę z każdego miejsca i urządzenia.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci na teatrzyk papierowy kamishibai z okazji XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, które w tym roku odbywa się pod hasłem "Cała Polska czyta dzieciom". Hasłem przewodnim jest "Cała Polska czyta o zwierzętach", dlatego też wysłuchacie i obejrzycie przedstawienie "Brzydkie kaczątko' na podstawie baśni H.C.Andersena. Kamishibai wywodzi się z Japonii i są to plansze z obrazkami, przedstawiającymi kolejne wydarzenia z bajki wraz z tekstem, który czyta lektor. Miłej zabawy!
Wyniki konkursu fotograficznego "Moja domowa biblioteczka"
Wyniki konkursu plastycznego "Ilustracja do mojej ulubionej książki"
Oferta Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej Stefanowi Artwińskiemu, kieleckiemu farmaceucie, a przede wszystkim prezydentowi Kielc w latach 1934-1939, działaczowi społecznemu, samorządowcowi oraz gorącemu patriocie.
WBP zaprasza na spotkanie autorskie pt.;"Pan Poeta" online na kanale YouTube Biblioteki w dniu 1.06.2020r. o godz. 18.00.
WBP zaprasza na do obejrzenia Wystawa fotografii Janusza Buczkowskiego, pt." Moja fotograficzna droga poprzez zabytki Kielecczyzny"
Janusz Buczkowski, który jest autorem planowanej wystawy to fotograf niezwykle wszechstronny, jeden z twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Na ekspozycji można zobaczyć zdjęcia które w większości nie były prezentowane publicznie. Są unikatami i pokazują kilkadziesiąt miejsc regionu świętokrzyskiego, w których zachowały się zabytkowe budowle, a nieraz tylko ich ruiny świadczące o dawnej świetności. Zdjęcia z lat 60-tych i 70-tych XX. wieku posiadają oprócz niewątpliwej wartości artystycznej – doskonały walor dokumentacyjny, przedstawiają bowiem stan zachowania zabytku przed pięćdziesięciu i sześćdziesięciu laty. Prezentowane są fotografie zamków, pałaców oraz dawnych obiektów przemysłowej Kielecczyzny, m.in. z Baranowa Sandomierskiego, Bodzentyna, Ćmielowa, Iłży, Maleńca, Nowej Słupi, Ossolina, Sandomierza, Samsonowa.
W poniższej prezentacji znajdziecie przykłady bajek m.in takich autorów jak I.Krasicki, A. Mickiewicz, Ezop i inni, po przeczytaniu (wysłuchaniu) których zastanówcie się , jakie płyną z nich morały i czego nas uczą. Odpowiedź znajdziecie tutaj:
"Czego nas uczą bajki filozoficzne" - prezentacja
Dla wszystkich tych , którzy interesują się prawami autorskimi, zapraszamy do zapoznania się z prezentacją pt.: "Prawa autorskie czyli poszanowanie prawa własności intelektualnej w użytkowaniu technologii informacyjno- komunikacyjnych". Dowiecie się z niej m.in: co rozumiemy pod pojęciem utwór, co może być przedmiotem prawa autorskiego, czy też kim właściwie jest autor? Na koniec sprawdźcie swoją wiedzę, wykonując dwa proste zadania.
Jeśli lubicie czytać powieści kryminalne i znacie książki takie jak: "Piąty Beatles", "Kołysanka dla mordercy" Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z ich autorem Mariuszem Czubajem - polskim literaturoznawcą, antropologiem kulturowym, które odbędzie się 18 maja o godz. 18.00 w siedzibie biblioteki.
Poznajcie historię firmy wydawniczo-księgarskiej Gebethner i Wolff, która działała w Polsce, miała swą siedzibę m. in. w Warszawie, w Krakowie i działała na przestrzeni lat 1857-1973.
Z prezentacji dowiecie się m. in.kto wydawał tutaj swoje utwory i jakie, ile druków opublikowało wydawnictwo i czyje debiuty wspierało oraz jakie były wojenne i powojenne losy tej firmy.
Dewiza firmy Gebethner i Wolff:
"Nie można być tylko kupcem, trzeba wydawać pewne książki dla honoru domu"
Gebethner i Wolf - Prezentacja
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji "Historia pisma", w której prześledzimy etapy rozwoju pisma począwszy od znaków symbolicznych, pisma obrazkowego czy też egipskich hieroglifów, a skończywszy na piśmie literowym.
A młodszym dzieciom przypominamy, a tym, które jeszcze nie przeczytały polecamy lekturę "Legenda o królu Kraku", z której dowiecie się m.in. kto był założycielem Krakowa i legendarnym władcą Polaków, czy też co to jest "kopiec Kraka".
Podajemy listę przydatnych linków do podręczników online i bibliotek cyfrowych:
Linki do bibliotek cyfrowych umożliwiające uczniom dostęp do lektur szkolnych.
https://wolnelektury.pl/
https://fbc.pionier.net.pl/
https://www.legimi.pl/lektury/
https://lektury.gov.pl/
Materiały dodatkowe dla uczniów oraz oferta Nowej Ery:
https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/szkola-podstawowa
https://www.nowaera.pl/oferta-edukacyjna/reforma-2017/szkola-podstawowa/
Nauczyciele bibliotekarze zapraszają do zabawy z językiem polskim. W prezentacji znajdziecie rebusy, łamańce językowe (spróbujcie je poprawnie powtórzyć), ćwiczenie polegające na ułożeniu zdania z podanych wyrazów czy też polegające na wyjaśnieniu znaczenia powiedzeń (pojęć), diagram, w którym ukryło się 7 nazw ptaków, których pisownia może sprawić trudność ortograficzną (odszukaj je).
Dla wszystkich tych, którzy interesują się językiem polskim (o jego początkach i o języku bardziej współcześnie) zamieszczamy prezentację pt.: "Język polski też ma swoją historię"
Miłej zabawy oraz miłej lektury!
Język polski też ma swoją historię
Biblioteka szkolna zaprasza na KONKURS FOTOGRAFICZNY "Książka w roli głównej"
Zrób oryginalne zdjęcie z książką lub książkami. Ułóż z nich obraz, figurę, wpleć je w otoczenie, dopasuj otoczenie do nich.
Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów.
Zdjęcia prześlij do nas na adres szkola.biblioteka@sp22.kielce.eu
Czekamy na prace do 11. maja (poniedziałek).
Ogłoszenie wyników 15. maja (piątek).
Drodzy czytelnicy!
Mamy dla Was kilka propozycji, skąd wziąć książkę w czasach zamkniętych bibliotek
Teatr Maska - Teatr Edukacji i Profilaktyki ma bogatą ofertę spektakli (np. promujących czytelnictwo lub poruszające problem przemocy i agresji), warsztatów, bajek, słuchowisk (nawet np. ćwiczenia dykcyjne) i wiele, wiele innych propozycji. Na str. www/teatrmaska.rzeszow Młodsze dzieci mogą wysłuchać słuchowiska "Przygody Jeżyka spod jabłoni" lub obejrzeć online spektakl "Hachiko" o pewnym psie i niezwykłej przyjażni i nie tylko, a starsze dzieci codziennie o godz. 10:00 na tym profilu na facebooku teatrmaska.rzeszow będą mogły obserwować nowe materiały dotyczące różnych aspektów teatralnego świata. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie.
Spotkanie autorskie z p. Zofią Stanecką - autorką literatury dziecięcej
28 czerwca (wtorek) w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej czytelnicy naszej szkolnej biblioteki spotkali się z autorką wspaniałych książek dla dzieci. Pani Zofia Stanecka (47 lat), czy też, jak sama się podpisuje – Zosia Stanecka, jest polską autorką pełnych humoru i mądrością książek dla dzieci. Największym powodzeniem wśród młodszych czytelników cieszy się seria o Basi. Pisze także książki wydawane w serii „Czytam sobie”, opowiadania, baśnie i powieści. Świat według dziadka był nominowany do nagrody Książka Roku polskiej sekcji IBBY.
Na spotkaniu z nami przeczytała fragment swojej nowej książki „Księga Ludensona”, rozmawiała z dziećmi o tym, jak pracuje pisarz, skąd czerpie inspiracje, jak powstaje książka, obrazując swoje słowa pięknymi ilustracjami.
W dalszej części spotkania nasi czytelnicy wzięli udział w warsztatach tworzenia zarysu własnego opowiadania a następnie prezentowali je pani Staneckiej oraz pozostałym uczestnikom.
Na koniec mieliśmy możliwość zadawania autorce pytań od siebie, kupienia książek, zdobycia autografu oraz pamiątkowego zdjęcia.
Wszyscy pełni wrażeń i pomysłów na własną książkę czekamy na kolejne wspaniałe pozycje pani Zosi Staneckiej, a tym czasem młodszych czytelników do wypożyczania książek tej wspaniałej autorki w naszej szkolnej bibliotece :)
Wielka Liga Czytelników 2018/2019
I etap
W I etapie jest do zdobycia 6 sprawności. Zdobywanie sprawności trwa do 21 stycznia 2019 r.
Lista książek konkursowych
JESIENNE PRZEBUDZENIE KSIĄŻKI
W październiku uczniowie klas 7a, 8b oraz IIIA brali udział w akcji promującej czytelnictwo. - Grupowe czytanie w plenerze. W malowniczych zakątkach naszego miasta udowadnialiśmy, że czytać można wszędzie, a czytanie na świeżym powietrzu jest szczególnie przyjemne.
Polecamy wszystkim nasze biblioteczne zbiory na długie jesienne i zimowe wieczory :)
Zdjęcia
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki dołączyli uczniowie klas pierwszych. Dzieci dowiedziały się, co można znaleźć na bibliotecznych półkach, jakie są zasady korzystania z biblioteki oraz jak ciekawie można spędzać czas w czytelni. Pierwszaki brały też udział w zabawach edukacyjnych związanych z książkowymi bohaterami za co otrzymali upominki i co najważniejsze - wypożyczyli swoje pierwsze książki :)
Wzbogacenie zbiorów biblioteki szkolnej
Na czytelników naszej szkolnej biblioteki już czeka ponad 700 nowych książek i audiobooków pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!
Mając na celu rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży przedstawiamy Wam polskie i światowe bestsellery dobrane zgodnie z życzeniami uczniów, Rady Rodziców i nauczycieli, a także na podstawie sugestii największych kieleckich bibliotek.
Zapraszamy wszystkich!!!
NASI MALI AKTORZY
W piątek 9 marca w naszej bibliotece odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego dla klas 1 szkoły podstawowej "Teatr jednego aktora". Wszystkie dzieci pięknie się zaprezentowały, a kilkoro nawet wykazało się niemałym talentem aktorskim ;) Dwoje uczniów, którzy otrzymali najwięcej głosów od jury, będzie starać się o dalsze sukcesy w etapie międzyszkolnym 27 marca. Gratulujemy i trzymamy kciuki!!! :)
NOWOŚCI W BIBLIOTECE
Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców naszej szkoły biblioteka wzbogaciła się o książki będące w ostatnim czasie absolutnymi HITami na naszym rynku wydawniczym!! W ich doborze brali udział także i sami uczniowie, dzięki czemu każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy wszystkich czytelników po nasze nowości. Book z Wami! ;)
Baśnie i legendy świętokrzyskie
W dniach 15 – 16 listopada uczniowie klas 4a, 4c, 5a i 5b wzięli udział w lekcjach bibliotecznych przeprowadzonych przez bibliotekarzy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, którzy pierwszego dnia byli naszymi gośćmi, drugiego zaś gospodarzami.
Uczniowie przenieśli się w świat magii, czarów i zaklęć, gdyż tematem lekcji były baśnie i legendy świętokrzyskie. Dzieci usłyszały, czym są legendy, skąd się wzięły i jak się zmieniały aż do dnia dzisiejszego. Dowiedziały się min., kim był kowal Łysiec i jego żona, co robiły czarownice na Łysej Górze oraz skąd wziął się tam klasztor.
Zajęciom towarzyszyły ciekawe zabawy i konkursy, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów a nawet układanie własnych zaklęć. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda najstarszy zabytek języka polskiego.
Pięknie dziękujemy prowadzącym za to, że przenieśli nas w ten tajemniczy świat, ucząc przy okazji, jak wyglądało życie w naszym regionie wiele lat temu.
Zobacz zdjęcia
Wszystkich uczniów klas 4. 5 i 6 zachęcamy do udziału w KONKURSIE wiedzy O REGIONIE I LEGENDACH ŚWIĘTOKRZYSKICH. Konkurs odbędzie się dnia 18 grudnia w naszej szkolnej bibliotece. ZAPRASZAMY!!
Szczegóły
27 października nasza biblioteka zyskała nowych czytelników!! Więcej informacji
Z przyjemnością informujemy, że z początkiem października uruchomiliśmy w naszej szkolnej czytelni kącik komputerowy dla czytelników. Uczniowie mogą tu korzystać z naszych bibliotecznych zbiorów multimedialnych, takich jak: audiobooki, słuchowiska, encyklopedie multimedialne, gry edukacyjne, filmy i płyty muzyczne; oraz pracować na dokumentach pakietu office: Word, Excel, Powerpoint.
Serdecznie zapraszamy!!
O czym warto pamiętać korzystając z multimediów
CZYTELNICTWO W ROKU SZKOLNYM 2016/17
Z przyjemnością przedstawiamy listę uczniów, którzy wypożyczali najwięcej książek z naszej szkolnej biblioteki w roku szkolnym 2016/2017. Gratulujemy i zapraszamy do biblioteki w nadchodzącym roku. Życzymy wszystkim pięknego, słonecznego wypoczynku, oczywiście z książką u boku ;)
NAJMŁODSI CZYTELNICY
13 czerwca naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 1"a" z p. Balbiną Piechocińską. Celem spotkania było upowszechnianie czytelnictwa, kształtowanie postaw i wychowanie do wartości najmłodszych uczniów naszej szkoły. Podczas zajęć wykorzystujących elementy biblioterapii dzieci wysłuchały "Bajki o Ciepłym i Puchatym". Rozmawialiśmy o tym, czym jest dobro i zło, i jak możemy dzielić się dobrem z innymi.
Nasze spotkanie urozmaiciły zabawy ruchowe i plastyczne.
KONKURS RECYTATORSKI
"29 maja w bibliotece szkolnej odbył się szkolny konkurs recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie klas 4-6 SP oraz Gim. Wszyscy pięknie się zaprezentowali stawiając jury przed trudnym wyborem. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z konkursu."
PORTUGAL APPRECIATION WEEK
Szkolna biblioteka włączyła się również w obchody PORTUGAL APPRECIATION WEEK, który miał miejsce w naszej szkole w dniach 27-31 marca 2017 w ramach programu Erasmus+ 2016-2019 i projektu "Dzielenie się narodowymi skarbami dla lepszej przyszłości".
W ramach zajęć warsztatowych czytelnicy rozwijali swoje plastyczne zdolności tworząc na płytkach ceramicznych własne, barwne i fantazyjne wzory kojarzone z Portugalią. W naszych młodych artystach obudziła się prawdziwa wena twórcza :).
Historia książki
30 listopada naszym gościem była pani Małgorzata Szydziak z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nasi szkolni czytelnicy poznali historię książki i wiedzą już, że książka nie zawsze wyglądała tak, jak dziś. Na specjalnie przygotowanym "papirusie" zapisali również, co chcieliby przekazać następnym pokoleniom. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w kolejnych zajęciach promujących czytelnictwo, co widać na załączonej fotorelacji.
Projekt "Czytam sobie w bibliotece"
15 listopada br. czytelnicy naszej szkolnej biblioteki odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach. W ramach projektu promującego czytelnictwo wśród dzieci "Czytam sobie w bibliotece" odbywały się tam zajęcia z wykorzystaniem technik animacyjnych, planszowych i teatralnych.
Tematem zajęć były zwierzęta leśne, a w szczególności wilki. Dzieci rozpoznawały tropy zwierząt, poznawały zwyczaje wilków oraz słuchały opowiadania pt. "Szarka" z serii "Czytam sobie" .