22 maja 2023
22 maja - wystawa poświęcona silnym męskim osobowościom: kompozytorom, piosenkarzom i fotografikowi – kielczaninowi z urodzenia i świadomego wyboru. Choć są różnego pochodzenia, mają wspólną ojczyznę artystyczną, w niej mogą sobą być, nieustannie siebie poszukiwać i pozostawiać ślad po sobie, jako obserwatorach i kreatorach zmieniającego się świata.
22 KWIETNIA 2023
22 kwietnia - Święto Ziemi - Dzień Ziemi - wyjątkowa wystawa, wyjątkowe życzenia... A zaproszeniem niech będą słowa pieśni dawnej, wyjątkowej, tu odrobinkę zmienione;-)
"Grajmy Ziemi na harfie, grajmy Ziemi na cytrze,
Chwalmy śpiewem i tańcem cuda te fantastyczne.
Grajmy Ziemi w dolinach, grajmy Ziemi w niebiosach,
Z takim światłem we włosach, każdy życie zaczyna..."
22 MARCA 2023
22 marca - przeczytasz, m.in. o słynnych musicalach i ich twórcach, dlaczego "Koty" pojawiały się na scenie przez 20 lat, a "Metro" przyciągnęło 2 miliony widzów; dowiesz się, kiedy kinematograf ujrzał światło (z fr. lumiere) ;-) dzienne, kto się do tego przyczynił i dlaczego skutki tego wydarzenia odczuwamy do dzisiaj; zaskoczy Cię także połączenie serii skoków w makro i procesorów w mikro skali.
22 LUTEGO 2023
Poznasz sylwetki dwóch wybitnych Polaków kompozytorów: pierwszy z nich – Fryderyk Chopin, starszy o 4 lata, typowy romantyk, rozkochany w melodii polskich mazurków, oberków, polonezów…, drugi – Oskar Kolberg, poświęcił swoje życie badaniu polskiego folkloru, wyszukiwaniu niezliczonych mazurków, oberków, kujawiaków…, co jeszcze łączy romantyka z folklorystą, a co wspólnego ma etnografia, etnologia i etnodesign z wycinanką z papieru? Dowiesz się także, skąd wywodzi się harcerstwo, i dlaczego przyjaźń i braterstwo mają swoje święto.
22 STYCZNIA 2023
22 stycznia 2023 r. obchodzimy 160. rocznicę wybuchu POWSTANIA STYCZNIOWEGO; dowiesz się, jak artyści wspierali powstańców pieśnią, obrazem, filmem i fotografią, i dlaczego miało to bardzo duże znaczenie dla nas Polaków, i dlaczego TY musisz o tym wiedzieć.
22 LISTOPADA 2022
Przeczytasz, co to jest BOLERO i dlaczego jest takie rewelacyjne; od jak dawna rysujemy kredkami, i co się w nich kryje; kim była Dora Maar i skąd ją znamy oraz czego jeszcze nie wiemy o najsłynniejszych zabawkach, czyli historia TOY STORY od kuchni.
22 PAŹDZIERNIKA 2022
W październiku możesz poczytać o:
- zespole ABBA, Urszuli Dudziak i innych muzykach związanych z datą 22.10,
- twórcy kultowego komiksu - H. J. Chmielewskiego zwanego jako Papcio Chmiel,
- twórcy znaczków pocztowych,
- pierwszym skoku spadochronowym z balonu.
Ciekawostka: komiks jest własnoręcznie kolorowany przez nasza Panią plastyczkę 🙂
22 WRZEŚNIA 2022
Przeczytasz, m.in., od kiedy możemy śpiewać "Happy Birthday to you" każdemu, wszędzie i o każdej porze bez konsekwencji prawnych; kim był Mirosław Niziurski, jakie są jego związki z naszym miastem oraz Edmundem Niziurskim (autorem książek dla dzieci i młodzieży), i że zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa; poznasz twórczość Felicjana Szczęsnego Kowarskiego - malarza, rzeźbiarza i pedagoga; zobaczysz, jak wyglądał polski "Maluch", i dlaczego 22 września warto zostawić swój samochód w garażu.