Czerwiec 2024
W Kalendarium czerwcowym świętujemy Dzień Dziecka, nie tylko pierwszego dnia, ale przez cały miesiąc😊 Na wystawce zainteresuje Was historia TEGO ŚWIĘTA w naszym kraju i na świecie, rozbawią aforyzmy o dzieciach, a mądre myśli skłonią do refleksji, czyli… dla każdego coś miłego, bo WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ!!!
Maj 2024
Znacie wiersz Juliana Tuwima „Pstryk”!? Znacie? To przeczytajcie:
„Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.
Bardzo łatwo:
Pstryk – i światło!
Pstryknąć potem jeszcze raz –
Zaraz mrok otoczy nas.
A jak pstryknąć trzeci raz –
Znowu dawny świeci blask.
Taką siłę ma tajemną
Ten ukryty w ścianie smyk!
Ciemno – widno, widno – ciemno.
Któż to jest ten mały pstryk?
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd?
To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD,
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!
Elektryczny, bystry PRRRĄD!
I stąd światło?
Właśnie stąd!”
No właśnie, skąd? Wszystkiego, no prawie wszystkiego 😉 O ŚWIETLE – bohaterze majowego KALENDARIUM–dowiecie się z wystawy, a więc m. in.: jaka jest rola światła w naszym życiu? Jak wpływa ono na nasz organizm? Dlaczego żarówka właśnie tak się nazywa? Jakie są barwy światła i … Warto wiedzieć więcej, bo „światło wiedzy silniejsze jest od słońca!” Zapraszamy!
Kwiecień 2024
Kwiecień – o książce
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem". [przysłowie chińskie]
Książka – najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski!
Pomaga nam zdobywać wiedzę i zaspokoić ciekawość. Rozbudza wyobraźnię i dostarcza rozrywki. Często towarzyszy nam w pracy i w chwilach relaksu zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej na monitorze komputera, wyświetlaczu telefonu lub czytnika. Doczekała się nawet swojego święta! Książka – trudno wyobrazić sobie świat bez niej. Skąd się jednak wzięła? Czy istniała od zawsze? Czy od początku miała taką formę, jaką znamy dzisiaj?
Dzieje książki są długie i nierozerwalnie związane z rozwojem cywilizacji.
Papier, pismo, druk, ilustracje – za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności.
W ciągu stuleci książka ewoluowała i zmieniała swoją formę: od papirusowych zwojów, przez tabliczki gliniane i drewniane, papirusowe kodeksy aż po książki papierowe oraz elektroniczne.
Niezmienne pozostaje jednak wciąż to, że dzięki książkom możliwe jest utrwalanie, rozpowszechnianie oraz przechowywanie ludzkiej myśli!
Co roku 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Niniejsze święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, aby promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej. To doskonała okazja, aby uświadomić sobie, jak wielką rolę odgrywają książki w historii naszej cywilizacji, a także prześledzić ich dzieje i przemiany.
Zapraszamy na fascynującą opowieść o tym najpotężniejszym przedmiocie naszych czasów, bo „kto czyta – nie pyta.”
Marzec 2024
KALENDARIUM marcowe poświęcamy kobiecie, „woman, femme, mujer, Frau, donna…” , która niejedno ma imię… , niejedno oblicze… Wiele słów pięknych o NIEJ napisano, wiele JEJ cudownych obrazów namalowano, wiele wierszy JEJ poświęcono… Dziś prezentujemy (we fragmencie) jeden, szczególny, bo napisany przez Wisławę Szymborską, kobietę, mistrzynię liryki, poetkę wybitną, która „PORTRET KOBIECY” ujęła w słowa najtrafniejsze, najlepsze, czyniąc go najdoskonalszym, bo prawdziwym…
[…]
„Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.
Młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda. […]”
Ciąg dalszy przeczytasz na wystawie KALENDARIUM. Zapraszamy!
Luty 2024
Tym razem o miłości słów parę... , cytaty najpiękniejsze, sentencje najczulsze, najmilsze... Zapraszamy, byś zatrzymał się na chwilkę i rozmarzył...
Styczeń 2024
Niedawno pożegnaliśmy Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela, utożsamianego z polskim komiksem, twórcę kultowego „Tytusa, Romka i A’Tomka”. Tymczasem zdolnych polskich rysowników komiksów jest dużo więcej. Na wystawie przedstawiamy ich silną reprezentację, a także moc ciekawostek dla miłośników ( i nie tylko ; -) obrazkowych historii.
Grudzień 2023
Kończy się rok 2023 ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika, więc grudzień w naszym KALENDARIUM poświęciliśmy właśnie Jemu. Największy polski uczony, zdolny matematyk i genialny astronom. Sprawca jednego z najdramatyczniejszych przewrotów w dziejach myśli ludzkiej. Skromny kanonik, służący swą wiedzą lekarską potrzebującym, człowiek praktyczny, myślący o reformie pieniądza i kierujący zasiedlaniem ziem spustoszonych przez wojny. Z dokumentów i świadectw wyłania się zdumiewająco bogaty wizerunek człowieka renesansu… Zapraszamy na wystawę.
Listopad 2023
1 listopada 1893 r. w Krakowie zmarł JAN MATEJKO, wybitny artysta, współtwórca zbiorowej świadomości historycznej Polaków. Mistrz glorii i chwały narodu polskiego. „Dziennie stał po 6-8 godzin na drabinie i malował te swoje olbrzymie obrazy”. Więcej ciekawostek z życia Wielkiego Mistrza znajdziesz na wystawie, obejrzysz także liczne obrazy – reprodukcje, które przygotował Bartek Piwowarczyk z klasy 7b. Dziękujemy Bartku za zaangażowanie! Poznasz także tajemnice „Bitwy pod Grunwaldem”. Okazuje się, że jest ich sporo i obraz wciąż zaskakuje…
22 października 2023
To już drugi rok naszych prezentacji ciekawostek ze świata sztuki i techniki. Tym razem w odsłonie „miesiąc z…”, przedstawiamy jedną postać, zabytek, wydarzenie, wynalazek… I tak - październik poświęciliśmy Fryderykowi Chopinowi. A dlaczego? Dowiecie się, oglądając wystawę, na którą serdecznie zapraszamy. Na zachętę – kilka zdjęć…