Kalendarium: cykliczne wystawy, 22 dnia każdego miesiąca, przedstawiające wydarzenia, ciekawostki, znanych i mniej znanych artystów i naukowców, ze świata muzyki, plastyki, techniki i technologii, których łączy wspólna data 22. Kalendarium ruszyło 22 września. Przed nami jeszcze 9 prezentacji. Zaciekawionych uczniów (i nie tylko) zapraszamy do współpracy, może i Wy odkryjecie datę 22 na nowo?
Kalendarium opracowuje zespół artystyczny w składzie:
p. Urszula Zaręba (muzyka), p. Iwona Sikorska-Pańtak (plastyka) oraz p. Wojciech Biesaga (technika).
ROK SZKOLNY 2024/2025
„I cóż powiecie na to, że już się zbliża lato?”
Astronomiczne nadejdzie 21 czerwca o 4.42. Od tej chwili dzień zacznie się już skracać. Oczywiście Ziemia wciąż jeszcze się nagrzewa – letnia pogoda potrwa co najmniej do pierwszych dni września… Ale, ale… przed nami najkrótsze noce, najdłuższe dnie, wakacyjny czas, który sprzyja wyprawom w nieznane. Zanim wyruszymy w letnią podróż, zatrzymajmy się przed KALENDARIUM, ostatni raz w tym roku szkolnym, ostatni raz w takim składzie autorskim… Zapraszamy zatem do obejrzenia letnich pejzaży i portretów LATA – bo okazuje się, że LATO w sztuce, to kobieta zwiewna, ciepła, czuła, która przynosi ze sobą bukiet kwiatów i moc soczystych owoców. I tak, jak w malarstwie zobaczyć, tak w muzyce możemy usłyszeć „morza szum, ptaków śpiew” i „złotą plażę pośród drzew”.
Życzymy Wam, aby letnie powidoki Naszego KALENDARIUM stały się dla Was doskonałym tłem do fascynujących wędrówek, odpoczynku na łonie natury i do błogiego relaksu w ciepłe wakacyjne dni.
WITAJ, WIOSNO!
Tę kalendarzową powitaliśmy 21 marca. Trzeba jednak pamiętać, że na półkuli północnej początek astronomicznej wiosny przypada na 19-21 marca. Jest to wiosenna równonoc – moment przejścia Słońca przez punkt Barana. W wielu krajach obchody powitania wiosny przypadają na 1 marca. To zapożyczenie z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Tego dnia rozpoczynał się nowy rok… czas, kiedy przyroda budzi się do życia, śpiewają ptaki, brzęczą owady, kumkają żaby, a wiosenny wiatr wpada do pokoju przez otwarte okna… Zaprosiliśmy wiosnę, zapraszamy więc i Was do obejrzenia i przeczytania naszego wiosennego KALENDARIUM, do wiosennej muzyki, wiosennego malarstwa i wiosennych ciekawostek.
ZIMA
Ostatni miesiąc roku oznacza początek zimy. Nadeszła ona 21 grudnia o godz. 10.20, ale prawdziwa przyszła dzisiaj Wokoło zrobiło się zimowo, mroźno i … biało. A biały to kolor, który wskażemy zapytani o barwę zimy, prawda? Malarze widzieli jednak dużo więcej barw w tej na pozór monochromatycznej porze roku… A kompozytorzy? Któremu z nich udało się dźwiękami wyczarować pejzaż zimowy? I czy to prawda, że zimę możemy odczuć na własnej skórze?
Więcej zimowych, ale nie zimnych ciekawostek znajdziecie na wystawie KALENDARIUM, na którą bardzo gorąco zapraszamy!

JESIEŃ
Już trzeci rok prezentujemy Wam w KALENDARIUM ciekawostki ze świata sztuki i nauki. Ten podzieliliśmy na cztery części, cztery pory roku. Będzie więc jesiennie, zimowo, wiosennie i letnio, a może gorąco…? Obejrzysz, przeczytasz, zaśpiewasz… i … zrozumiesz !
Kolejny koniec lata za nami. Przyszła jesień. A polska złota jesień jest niezwykle piękna! Liście mienią się licznymi odcieniami barw ciepłych, brązów, czerwieni… Gdzie tkwi ich kolorowa tajemnica? Dlaczego jesienna pora od wieków uwodzi malarzy, pisarzy, poetów i kompozytorów? Odpowiedzi szukaj na naszej wystawie. Zapraszamy!
ROK SZKOLNY 2023/2024
ROK SZKOLNY 2022/2023